Depilacja depilatorem to obecnie jedna z najbardziej popularnych metod pozbywania się niechcianego owłosienia. Jej popularność gwarantuje szybkość, łatwość stosowania oraz dłużej utrzymujące się efekty niż po tradycyjnej maszynce do golenia. Posiada on jednak jedną wadę, którą jest bolesność podczas stosowania i co ważne nie zniweluje tego nawet najlepsza marka depilatora. Istnieją jednak metody, które pozwalają zmniejszyć odczucia podczas wykonywania tego rodzaju depilacji. Oto wskazówki jak to zrobić.

Depilacja depilatorem - czy może być bezbolesna?

Depilator – czym dokładnie jest?

Depilator to urządzenie elektryczne, które może choć nie musi być używane z podłączeniem do kontaktu. Sposób w jaki działa przypomina nieco woskowanie (bowiem i w tym przypadku włosy usuwane są wraz z cebulką). W odróżnieniu jednak od depilacji woskiem, depilator nie uszkadza naskórka.

Depilator został odkryty w Izraelu i wyprodukowany w 1986 roku. Pierwszy jego model składał się z obracającej głowicy śrubowej. To sprawiało, że specjalne zaaplikowane pęsety chwytały włosy, a następnie wyrywały je. Ciekawostką jest fakt, że głowica depilatora często się zużywała lub ulegała awarii, więc były sprzedawane oddzielnie jako część wymienna urządzenia.

Depilacja depilatorem – jak ją wykonywać?

Przed rozpoczęciem depilacji depilatorem należy oczyścić skórę poddaną zabiegowi oraz dokładnie osuszyć. Bardzo ważne jest, aby podczas depilacji skóra była zawsze napięta, a obracająca się głowica urządzenia powinna przylegać do skóry. Depilator powinien być prowadzony ruchem powolnym i co ważne płynnym, bez nacisku i pod włos. Aby zyskać lepszy efekt, depilator warto prowadzić w różnych kierunkach, gdyż zdarza się, że włosy rosną w różne strony.

Sposób i technikę depilacji depilatorem należy dostosować do danej okolicy ciała. Oto kilka przydatnych wskazówek.

  • Wykonując depilację w okolicy nóg oraz rąk pamiętaj, aby depilator prowadzić z dołu do góry. Bardzo ważne jest, aby podczas depilacji łydek cała noga była wyprostowana. Tak samo sytuacja wygląda w przypadku przedramienia.
  • Wykonując depilację bikini należy mocno naciągać skórę drugą dłonią. Niektórzy producenci depilatorów do wrażliwych części ciała jakim jest bikini wyposażają depilator w specjalne nakładki, które zmniejszają ból podczas depilacji.
  • W trakcie depilacji pach należy całą kończynę górną trzymać wysoko uniesioną tak, aby skóra pod pachą była napięta. Depilator należy używać w różnych kierunkach. Skóra po depilacji może być podrażniona i zaczerwieniona, dlatego nie zaleca się wówczas stosowania żadnych antyperspirantów.

Jak przygotować się do depilacji depilatorem?

Przed depilacją należy oczyścić skórę. Istotne jest również wcześniejsze zapuszczenie włosków na długość 2-5 mm. Nie mogą być one zbyt długie. W takiej sytuacji należy je zgolić, a po 2 tygodniach zastosować depilator. Gdy tego rodzaju depilację wykonujemy po raz pierwszy, warto wykonać ją wieczorem, aby przez noc mogły zniwelować się wszelkie podrażnienia skóry. Po wykonaniu depilacji bardzo ważne jest nawilżenie skóry.

Czy istnieją powikłania po depilatorze?

Depilacja depilatorem ma pewnego rodzaju wady. Jest bolesna oraz pozostawia po sobie powikłania pod postacią zaczerwienień, krost oraz wrastających włosków. Aby zapobiegać problemowi ich wrastania, wskazany jest chociaż raz w tygodniu peeling skóry lub masaż gąbką. Dla własnego bezpieczeństwa oraz ze względów higienistycznych bardzo ważne jest żeby nie pożyczać depilatora innym osobom.