Depilacja intymna nie jest nikomu obca. To czynność, która kobietom jak i mężczyznom towarzyszy niemalże na co dzień. W gabinetach kosmetycznych z kolei to jeden z najbardziej popularnych i najczęściej wykonywanych zabiegów. Jakie rodzaje depilacji intymnych występują oraz na jaką najlepiej się zdecydować? Podpowiadamy.

Depilacja intymna - na jaka metodę się zdecydować?

Dlaczego pozbywamy się owłosienia?

Włosy depilujemy głównie z powodów estetycznych. W obecnych czasach nieogolone pachy czy nogi to bardzo rzadki widok, a jeżeli jesteśmy już tego świadkiem, często kojarzone jest to po prostu z zaniedbaniem. Mimo że depilacja pochłania wiele czasu, to każda kobieta stwierdzi, że jest ona wręcz niezbędna. Inaczej jednak sytuacja wygląda jeśli chodzi o okolice bikini. Jak się okazuje temat depilacji miejsc intymnych to kwestia bardzo indywidualna. Można by rzec ile kobiet, tyle opinii.

Niektóre z pań twierdzą, że usuwanie włosków z okolic intymnych jest zupełnie niepotrzebne. Inne z kolei pozbywają się owłosienia tylko tego wystającego poza bieliznę. Istnieje również grupa kobiet, które pozostawiają tylko część nieogolonego bikini w postaci paseczka. Zaś jeszcze inne są zwolenniczkami całkowicie gładkiej skóry w tych miejscach i decydują się na tzw. depilację brazylijską.

Depilacja intymna – na jaką metodę się zdecydować?

Pozbywając się owłosienia w dużej mierze kieruje nami komfort, wygoda oraz higiena osobista. Duże znaczenie ma również zdrowy rozsądek oraz dbanie o własne zdrowie.

1. Maszynka do golenia.

Ze względu na to, że skóra w okolicach bikini jest wrażliwa oraz często ulega podrażnieniom, warto na początku skorzystać z maszynki i łagodzącej pianki do golenia. Duża zaleta zabiegu to jego bezbolesność oraz szybkość wykonania. Wadą jest jednak krótkotrwały efekt gładkiej skóry oraz możliwość wystąpienia podrażnień po goleniu. Regularne stosowanie maszynki dodatkowo wzmacnia włos oraz przyspiesza jego odrastanie.

2. Wosk.

Depilacja woskiem to kolejna metoda, którą wykorzystuje się w depilacji intymnej. Można wykonywać ją samodzielnie w domu lub kiedy nie mamy zbyt dużego doświadczenia, warto udać się do gabinetu kosmetycznego, gdzie zabieg zostanie wykonany przez specjalistę. Mimo bolesności, która towarzyszy podczas usuwania włosków woskiem, regularne jego stosowanie ma również swoje plusy. Przede wszystkim efekt gładkiej skóry jest znacznie dłuższy, wynosi około 3-4 tygodnie. Ponadto w wyniku tego rodzaju depilacji wykonywanej regularne, włosy osłabiają się oraz wolniej odrastają. Z biegiem czasu zwiększa się również odporność na ból, a skóra przyzwyczaja się do odczuć, dzięki czemu znacznie lepiej znosimy zabieg.

3. Krem do depilacji.

Mimo że krem do depilacji to metoda bezbolesna, nie należy do najprzyjemniejszych czynności pielęgnacyjnych. Głównie ze względu na zapach oraz długie oczekiwanie na zadziałanie preparatu. Jeśli jednak jest to do wytrzymania, można cieszyć się całkowitym brakiem skutków ubocznych tej metody i dyskomfortu w trakcie depilacji. Po zabiegu depilacji kremem skóra nie jest podrażniona, nie występuje również tendencja do wrastających włosków. Po zakończeniu zabiegu, warto jednak posmarować skórę panthenolem lub balsamem regenerującym.

4. Pasta cukrowa.

Jest to metoda bardzo zbliżona do depilacji woskiem, jednak mniej bolesna. Idealna zarówno do depilacji małych powierzchni jak i dużych. Po zabiegu należy jednak regularnie wykonywać peeling w celu zapobiegania wrastania się włosków.

5. Depilator elektryczny.

Depilator elektryczny to równie skuteczna metoda depilacji jak wosk czy pasta cukrowa. Mimo to, nie należy do najprzyjemniejszych zabiegów usuwania owłosienia. Wadą jest możliwość wrastania się włosków oraz podrażnienia występujące po zabiegu. Stosowanie depilatora wymaga doświadczenia. Warto zaznaczyć, że regularne jego używanie powoduje osłabienie się włosków oraz spowolniony odrost. Ponadto efekty gładkiej skóry utrzymują przez 3-4 tygodnie.

6. Fotodepilacja.

Depilacja intymna może również być wykonywana przy pomocy fotodepilacji. Jest to nowoczesna technologia trwałego usuwania owłosienia. Korzystanie z urządzeń typu SHR zapewnia skuteczną depilację światłem bez uczucia dyskomfortu. Zdecydowaną zaletą zabiegów fotodepilacji jest ich szybkość oraz długotrwałe efekty, wystarczające na około 1,5 roku. Regularne stosowanie tej metody dodatkowo sprawia, że włosy w trakcie wykonywania zabiegów osłabiają się oraz wolniej odrastają.