Depilacja laserowa to obecnie jeden z najbardziej popularnych zabiegów z dziedziny jaką jest kosmetologia. Posiada wiele zalet, której największą jest gładka i zdrowo wyglądająca skóra. Jednak zanim zdecydujemy się na taką formę usuwania owłosienia, bardzo ważną kwestią jest stan zdrowia oraz kondycja skóry. Co więc w sytuacji kiedy jesteśmy posiadaczami ozdobnych tatuaży na ciele, a chcemy pozbyć się włosów laserem?

Depilacja laserowa a tatuaż

Zabiegi z zakresu piercingu oraz tatuowania ciała to obecnie największy trend wśród młodych ludzi. Również i tacy w dużym stopniu decydują się na zbiegi trwałego usuwania owłosienia. Dlatego też coraz częściej gabinety kosmetyczne znajdują się w sytuacji kiedy to tatuaż, a nie stan zdrowia klienta decyduje o wykonaniu depilacji laserowej. Jak więc postąpić kiedy tatuaż występuje w miejscu zabiegowym? Jak się zachować?

Depilacja laserowa a tatuaż

Trwałe usuwanie owłosienia, do którego należy depilacja światłem (fotodepilacja) lub depilacja laserowa polega na wychwyceniu barwnika włosa (melaniny) zawartego w cebulce oraz trwałym jego niszczeniu w wyniku przekształcenia w wysoką temperaturę. Tego rodzaju działania sprawiają, że po kilkunastu dniach włos samodzielnie zaczyna opuszczać mieszek włosowy. Dzięki temu uzyskujemy efekt stale gładkiej skóry bez żadnych problemów. W przypadku owłosienia bardzo ważną rolę odgrywa zawartość melaniny w cebulce włosa. Im jest jej więcej tym lepiej, ponieważ efekt redukcji włosów jest jeszcze lepszy.

Bardzo podobna sytuacja przedstawia się więc w przypadku tatuażu. Tutaj również mamy do czynienia z bardzo dużą ilością barwnika podanego w głąb skóry. Dlatego też jeśli w miejscu gdzie ma nastąpić zabieg depilacji światłem lub laserem występuje tatuaż, niestety nie jest możliwe jego wykonanie. A wszytko dlatego, że barwnik tatuażu zachowa się identycznie jak barwnik znajdujący się we włosie. Światło lub wiązka laserowa pochłonie go i ulegnie zniszczeniu w wyniku zadziałania wysokiej temperatury. Uszkodzony barwnik może się zredukować czego następstwem jest odbarwienie skóry.

Warto zaznaczyć, że bardzo podobny sposób wykorzystywany jest w zabiegach takich jak laserowe usuwanie tatuażu ze skóry. Jednak w tym przypadku jest to przede wszystkim inny rodzaj lasera, a także inaczej dobierane dś parametry. W związku z tym nie można myśleć, że decydując się na depilację laserową usuniemy przy tym również niechciany tatuaż.

Depilacja laserowa a tatuaż – skutki uboczne

W sytuacji kiedy dojdzie do zetknięcia światła lub wiązki lasera z tatuażem podczas zabiegu trwałego usuwania owłosienia pierwszym objawem jest lekkie podrażnienie skóry. Innym nieco groźniejszym następstwem jest poparzenie skóry. Może to skutkować w późniejszym czasie pojawieniem się strupków, które niestety mogą zejść ze skóry razem z tatuażem. Krótko mówiąc może dojść do odbarwienia się tatuażu lub do jego nieestetycznego przebarwienia. W niektórych przypadkach konsekwencją może być poparzenie zagrażające zdrowiu, które niestety pozostawia po sobie trwały ślad w postaci blizny. Między innymi dlatego należy wybierać sprawdzone gabinety i wykwalifikowanych kosmetologów, którzy nie doprowadzą do pojawienia się skutków ubocznych podczas zabiegów.

Czy tatuaż stanowi bezwzględne przeciwwskazanie do depilacji laserowej?

Oczywiście, że nie. Nie należy posiadać żadnych obaw jeśli tatuaż znajduje się na plecach, a wykonywana jest fotodepilacja pach. Problem pojawia się wówczas kiedy występuje on w tym samym miejscu gdzie chcemy wykonać zabieg. W takim przypadku kosmetolog powinien odpowiednio przygotować obszar skóry objętej tatuażem, zakleić go lub obrysować jego kontur grubą warstwą ochronnego, gęstego kremu. Pozostała część ciała poza tatuażem może być bez problemu poddawana zabiegowi.