Depilacja woskiem należy do szybkich i skutecznych metod usuwania owłosienia. Mimo towarzyszącego bólu podczas wykonywania, ciągle posiada szerokie grono swoich wielbicieli. Jednak czy depilacja woskiem to w pełni bezpieczna metoda na pozbycie się niechcianych włosów? Przyjrzyjmy się wadom i zaletom tej metody.

Depilacja woskiem - wady i zaletyDepilacja woskiem jest metodą, która zapewnia komfort gładkiej i miłej w dotyku skóry nawet do 3-4 tygodni. Dzięki temu pozwala również zaoszczędzić mnóstwo czasu podczas porannej lub wieczornej pielęgnacji ciała. Mimo że zabieg nie należy do najprzyjemniejszych ze względu na towarzyszący mu ból, kobiety mocno polubiły ten rodzaj depilacji. Do tego stopnia, że obecnie powstają liczne gabinety kosmetyczne specjalizujące się wyłącznie w tego rodzaju zabiegach.

Depilacja woskiem – zalety

Jedną z największych zalet depilacji woskiem jest przede wszystkim 3-4 tygodniowa przerwa pomiędzy wykonywanymi zabiegami podczas, której możemy cieszyć się gładką skórą. Dodatkowym plusem jest fakt, że jeśli wykonywane są regularnie mogą znacznie wpłynąć na osłabienie się włosów oraz ich wolniejszy wzrost.

Ponadto depilacja woskiem jest bardzo szybką metodą pozbywania się niechcianych włosków, jeśli tylko wykonywana jest w prawidłowy sposób i przez wykwalifikowanego kosmetologa. Szybkie i pewne ruchy osoby wykonującej zabieg w krótkim czasie pozwolą pozbyć się włosów nawet z największych powierzchni naszego ciała jak np. plecy czy nogi.

Depilacja woskiem – wady

Oprócz wielu zalet depilacja woskiem ma również swoje wady. Warto zaznaczyć, że w szczególności pierwsze zabiegi są niestety bolesne, a tuż po zakończeniu skóra może być podrażniona i mocno zaczerwieniona. Ponadto niektóre włoski mogą zostać urwane (wyrwane bez cebulki) co przyczynia się do ich nierównomiernego odrastania.

Innym minusem tego rodzaju zabiegów jest możliwość wrastania się włosów w skórę i związane z tym pojawianie się stanów zapalnych. Dzieje się tak dlatego, że w wyniku regularnego stosowania depilacji woskiem włosy wyraźnie się osłabiają przez co nie mają “siły” przebić się przez liczne warstwy skóry.

Aby przystąpić do zabiegu usuwania owłosienia za pomocą wosku konieczne jest wcześniejsze przygotowanie się do niego. Obejmuje ono zapuszczenie włosów na około 0,5 cm co nie należy do komfortu jeśli zabieg wykonujemy wiosną lub latem.

Istnieje również ryzyko, że decydując się na samodzielną depilację woskiem możemy nie wykonać jej w 100% dobrze. Warto zaznaczyć, że takie niebezpieczeństwo może czyhać na nas również w gabinecie kosmetycznym. W takiej sytuacji zaleca się wybierać tylko sprawdzone i renomowane salony urody.

Podsumowanie

Bez względu na obecność zarówno wad jak i zalet danej metody usuwania zbędnego owłosienia, dobór rodzaju depilacji powinien być kwestią indywidualną. Każda kobieta posiada inny rodzaj skóry, inne włosy oraz próg bólu przez co inne będą odczucia podczas depilacji woskiem, maszynką, depilatorem, laserowego usuwania owłosienia lub ich brak przy bezbolesnym zabiegu jakim jest fotodepilacja. Dlatego też warto zapoznać się osobiście z daną metodą i podjąć najlepszą decyzję o chęci jej stosowania.