Fototyp skóry ustala się według ilości melaniny zawartej w skórze. Jego dokładne określenie pomaga nam zdefiniować jak bardzo nasza skóra podatna jest na szkodliwe działanie promieni UV. Jak więc rozpoznać jaki fototyp skóry posiadamy? Oto wskazówki.

Fototyp skóry – rodzaje

1. Fototyp I (celtycki).

Osoby prezentujące ten fototyp skóry posiadają niewielką ilość melaniny. Zwykle jest bardzo jasna i ma różowy odcień z często widocznymi, rozszerzonymi naczynkami. Ponadto jest cienka i skłonna do podrażnień. Włosy u osób z takim fototypem są jasne i występują w odcieniach szarości lub są po prostu rude. Kolor oczu również jest jasny. Najczęściej jest to niebieski, zielony lub jasnoszary. Jak wskazują informacje zawarte powyżej osoby o celtyckim fototypie niemalże całkowicie pozbawione są ochrony przed działaniem promieni UV. Z tego względu najłatwiej ulegają oparzeniom. Powinny one zwracać szczególną uwagę na unikanie słońca w dużej ilości, a także pamiętać o preparatach z wysokim filtrem ochronnym (50 SPF).

2. Fototyp II (północnoeuropejski).

Osoby o tym fototypie również posiadają jasną skórę, na której często pojawiają się piegi. Nie jest jednak tak wrażliwa i płytko unaczyniona jak w fototypie celtyckim. Posiada dość chłodny, różowawy odcień oraz skłonności do rumienia i reagowania na zmiany temperatury. Oczy osób o fototypie północnoeuropejskim są zwykle koloru niebieskiego, szarego lub zielonego. Z kolei włosy to ciemny blond i jasny brąz.

Opalanie osób tego typu jest dość trudne. Ich skóra łatwo ulega podrażnieniom oraz oparzeniom słonecznym. Dlatego też powinny koniecznie chronić skórę przed działaniem intensywnych promieni słonecznych. W związku z tym korzystanie z kremów z wysokim filtrem powinno być koniecznością stosowaną przez cały rok.

3. Fototyp III (środkowoeuropejski).

Fototyp środkowoeuropejski cechuje się znacznie większą zawartością melaniny w skórze, przez co posiada znacznie większą odporność na działanie promieni UV. Skóra osób należących do tego fototypu jest nieco ciemniejsza, o złotawym odcieniu lub jest lekko śniada. Oczy zwykle posiadają kolor niebieski, zielony lub są brązowe. Kolor włosów występuje od średniego blondu do średniego brązu. Osoby tego typu dość szybko się opalają. Początkowo na skórze widoczne jest zaczerwienienie, jednak nie dochodzi do poparzenia słonecznego. Mimo to osoby posiadające ten fototyp również powinny stosować krem ochronny z filtrem 30 SPF. Jego celem jest zmniejszenie ryzyka pojawienia się podrażnień skóry oraz przebarwień.

4. Fototyp IV (południowoeuropejski).

Osoby posiadające południowoeuropejski fototyp skóry mają śniadą, oliwkową skórę oraz ciemnobrązowe lub czarne włosy.  Oczy takich osób są zielone, piwne lub brązowe. Opalanie takim osobom przychodzi bardzo łatwo i bardzo rzadko ulegają poparzeniom słonecznym. Mimo to osoby z ciemniejszą skórą jaką reprezentuje fototyp IV również powinny stosować krem z filtrem. Głównie ze względu na spowolnienie procesów starzenia się skóry.