Hirsutyzm to objaw chorobowy dotyczący głównie kobiet aż w około 35%. Jest to dolegliwość nadmiernie występującej ilości owłosienia m.in. na wardze górnej, klatce piersiowej, plecach czy brzuchu. Jakie są przyczyny hirsutyzmu i czy da się go leczyć? Oto odpowiedź.

Hirsutyzm – czym dokładnie jest?

Hirsutyzm – przyczyny

Występowanie nadmiernej ilości owłosienia dotyczy głównie ciemnych i grubych włosów w miejscach typowych dla mężczyzn. Zaburzenie może być wywołane nadmierną ilością androgenów (hormonów płciowych) lub przyjmowaniem niektórych leków. Jeśli zauważymy problem zwiększonego owłosienia na ciele, warto zgłosić się do lekarza endokrynologa lub ginekologa. Wówczas specjalista przeprowadzi odpowiednią diagnostykę oraz ustali czy przyczyną hirsutyzmu może być choroba jajników (np. zespół policystycznych jajników lub wirylizujący guz jajnika) czy nadnerczy (guz nadnerczy produkujący androgeny lub wrodzony przerost nadnerczy).

Warto zaznaczyć, że stopień owłosienia u kobiet zależny jest od wielu czynników. Przede wszystkim najważniejsze są tu czynniki genetyczne, a także rasa. Dla przykładu Azjatki oraz kobiety czarnoskóre posiadają znacznie mniejsze owłosienie niż kobiety o śniadej cerze. Wiadomo również, że stopień owłosienia zmienia się także z wiekiem i często związany jest także z obecnym stanem fizjologicznym naszego organizmu np. okres menopauzy, ciąży czy dojrzewania.

Należy zaznaczyć, że hasło hirsutyzm to nie tylko defekt kosmetyczny. Jest to również poważny problem zdrowotny stanowiący ogólne zagrożenie dla kobiet. Związany jest on z chorobą układu wydzielania gruczołów wewnętrznych.

Objawy hirsutyzmu

Tak naprawdę hirsutyzm może przybierać różne postacie m.in. od delikatnego meszku na twarzy, po mocne i gęste owłosienie na ciele. Do głównych objawów należy:

  • owłosienie klatki piersiowej
  • nadmierne owłosienie na twarzy
  • owłosienie sutków
  • owłosienie brzucha
  • trądzik pospolity
  • skóra łojotokowa
  • łysienie w okolicach skroni

Hirsutyzm – leczenie

Zanim zostanie podjęte leczenie hirsutyzmu, należy na początku zdiagnozować jego przyczynę. Pomocne w tym są badania laboratoryjne takie jak sprawdzenie poziomu stężenia testosteronu w osoczu krwi całkowitego i wolnego, DHEA (dehydroepiandrosteron), a także FSH (folitropina) i LH (lutropina). Dodatkowo warto zbadać poziom prolaktyny we krwi. Uzyskanie niewłaściwych wyników nakazuje dalszą diagnostykę. Jeżeli przypuszczenia występują ze strony jajników, konieczna jest wizyta u ginekologa oraz wykonanie badania USG.

Zdarzyć się może, że wykonane wcześniej badania mogą nie wykryć zaburzeń. Wówczas mamy do czynienia z tzw. hirsutyzmem samoistnym. W takiej sytuacji pozostaje jedynie leczenie objawowe, czyli usuwanie owłosienia, które jest zbędne. Na szczęście obecna kosmetologia i medycyna estetyczna jest w stanie zaoferować nam trwałą i bezbolesną redukcję owłosienia jaką jest m.in. fotodepilacja. Podczas takiego leczenia ważne jest, aby skorzystać z porad doświadczonego kosmetologa lub dermatologa, który doradzi jaka może być dla nas najlepsza forma usuwania włosów.

W innym jednak przypadku pozostaje leczenie przyczynowe. Jeśli powodem nadmiernego owłosienia jest np. guz jajnika lub nadnerczy, konieczne jest jego operacyjne usunięcie. Z kolei gdy przyczyna tkwi w przyjmowaniu leków, należy odstawić te preparaty i zastąpić je innymi.

W większości przypadków w leczeniu hirsutyzmu u kobiet stosuje się farmakologię. Jednak efekty tej terapii widoczne są dopiero po upływie około 6 miesięcy. Należy zaznaczyć również, że leki nie oddziałuje na włosy, które już się pojawiły. Dlatego jeśli obecne owłosienie jest dla pacjenta uciążliwe, warto w terapię włączyć skuteczne sposoby trwałego usuwania owłosienia.