Hormony a włosy – to częsta zależność, którą bierze się pod uwagę podczas ich wypadania. Gospodarka hormonalna posiadają ogromny wpływ na nasze zdrowie. Reguluje bowiem funkcjonowanie wszystkich układów organizmu. Z kolei ich zaburzenia powodują różne problemy np. pogorszenie się właśnie stanu włosów, skóry czy paznokci. Przyjrzyjmy się więc bardziej szczegółowo jaki wpływ mają hormony na nasz wygląd zewnętrzny?

Hormony a włosy - jaki mają wpływ?

Hormony a włosy – jaki mają wpływ?

1. Hormony tarczycy.

Hormony posiadają bardzo duży wpływ na funkcjonowanie naszego ciała. Jednak największe znaczenie dla włosów wykazują hormony tarczycy oraz hormony płciowe. W grupie pierwszej mowa o trójjodotyroninie (fT3) oraz tyroksynie (fT4), których działanie powiązane jest z wydzielaniem hormonu tyreotropowego (TSH). Nadmiar lub niedobór tych hormonów świadczy o nadczynności lub niedoczynności tarczycy. Nadczynność tarczycy prowadzi do zwiększenia metabolizmu w naszym organizmie, co przekłada się na przyspieszenie cyklu życiowego włosa. W związku z tym włosy zaczynają szybciej się starzeć i wypadać. Niedoczynność tarczycy z kolei sprawia, że stają się one bardziej matowe, łamliwe i przesuszają się.

2. Hormony płciowe.

Na kondycję naszych włosów mają również wpływ hormony płciowe – estradiol, progesteron i testosteron. Jeśli w organizmie kobiety występuje nadmiar tego ostatniego, wówczas dochodzi do nadmiernego owłosienia nazywanego popularnie hirsutyzmem. Testosteron warunkuje także, kondycję włosów u mężczyzn. Jeśli jego poziom jest zbyt niski wówczas dochodzi do łysienia.

Z kolei estrogen sprawia, że kondycja naszych włosów zdecydowanie poprawia się. Bardzo dobrym przykładem jest okres ciąży u kobiet, kiedy to poziom tego hormonu znacznie zwiększa się. Wówczas włosy u przyszłych mam przestają wypadać, stają się lśniące i gęste. Niestety korzystny wygląd włosów mija wraz z rozwiązaniem ciąży.

Zmiana kondycji włosów odczuwalna jest również w trakcie całego cyklu miesięcznego u kobiet. W pierwszych jego dniach poziom estrogenu spada, dlatego też skóra jak i włosy potrzebują wtedy dużych ilości wody. Od dziesiątego dnia cyklu wzrasta poziomu estrogenu i progesteronu. To moment kiedy włosy i skóra są w najlepszej kondycji. Stan ten trwa jednak przez kilka dni. Następnie silniej na organizm kobiety zaczyna oddziaływać progesteron, przez co dochodzi do nadprodukcji łoju. W tym czasie mogą pojawiać się problemy skórne oraz do szybsze przetłuszczanie się włosów.

Warto zaznaczyć, że na stan naszych włosów mają również wpływ inne czynniki:

  • cukrzyca
  • niewydolność nadnerczy
  • choroby związane z niewydolnością przysadki mózgowej

Podsumowanie

Włosy, mimo że posiadają strukturę bardzo odporną na czynniki zewnętrzne, zaburzenia hormonalne występujące wewnątrz organizmu mogą radykalnie na nie wpływać. Kiedy gospodarka hormonalna jest zaburzona, wówczas włosy reagują tzw. “ucieczką” – czyli wypadają, ponieważ jest to niekorzystny dla nich czas. Jeśli poziom hormonów zostaje uregulowany, włosy zaczynają się odbudowywać i posiadać dobrą kondycję, szczególnie gdy właściwie o nie dbamy.