Kwas salicylowy to często wykorzystywany preparat w terapii przeciwtrądzikowej. Wykazuje on właściwości złuszczające, przeciwbakteryjne i ściągające, a więc takie, które skutecznie zwalczają objawy trądziku pospolitego. Czym jeszcze charakteryzuje się ten kosmetyk oraz jak właściwie go stosować? Podpowiadamy.

Kwas salicylowy na trądzik

Czym jest kwas salicylowy?

Kwas salicylowy zaliczany jest do grupy kwasów beta-hydroksylowych (BHA). Jego zadaniem jest regulacja komórek naskórka poprzez złuszczanie połączeń międzykomórkowych oraz usuwanie warstwy komórek rogowych znajdujących się na jej powierzchni. Kwas salicylowy redukuje stany zapalne oraz podrażnienia skóry. Polecany jest w pielęgnacji skóry tłustej i mieszanej, ponieważ doskonale rozpuszcza się w tłuszczach. Kwas salicylowy posiada zdolność przenikania do głębokich warstw skóry, dzięki czemu oczyszcza pory skóry oraz wnika do mieszka włosowego, co wykazuje duże znaczenie w terapii trądzikowej.

Kwas salicylowy posiada różne stężenia. Należy zaznaczyć, że ten o stężeniu 1-2 % wykorzystywany jest do użytku domowego, a jego zadaniem jest zapobieganie pojawiania się zaskórników. Ponadto wykazuje właściwości antyseptyczne, bakteriobójcze i złuszczające. Te ostatnie pomagają zwalczać przebarwienia oraz zmniejszają łojotok skóry. W związku z tym może być on stosowany na skórę całego ciała. Wszystko dlatego, że wykazuje łagodniejsze działanie, nawet od grupy kwasów alfa-hydroksylowych (łagodniej złuszczają naskórek).

Kwas salicylowy w stężeniu 20-40% wykazuje przede wszystkim właściwości złuszczające oraz przeciwzapalne. Ze względu na przenikanie w głębokie warstwy skórne oraz możliwość rozpuszczania się w tłuszczach. Penetrując głębokie warstwy naskórka, kwas salicylowy oczyszcza pory skórne zapobiegając tworzeniu się zaskórników oraz innych wykwitów skórnych.

Biorąc pod uwagę ten fakt, kwas salicylowy jak i kosmetyki z jego zawartością przeznaczone są głównie do pielęgnacji skór tłustych, mieszanych oraz ze skłonnością do trądziku pospolitego. Mimo tak korzystnego działania kwasu salicylowego, jego użytkownicy obawiali się, że jego zbyt częste stosowanie może spowodować podrażnienie skóry. Dziś jednak wiadomo, że nie ma powodów do obaw. Zabiegi wykorzystujące działanie kwasu salicylowego nie niosą za sobą długotrwałych skutków ubocznych.

Kwas salicylowy – główne zadania

Kwas salicylowy stosowany na skórę wykazuje następuje właściwości:

  • reguluje odnowę komórkową poprzez złuszczenie martwych komórek naskórka
  • przygotowuje skórę na dalsze etapy zabiegu pielęgnacyjnego
  • zwiększa absorpcję składników aktywnych zaaplikowanych na skórę
  • odblokowuje pory skóry, zapobiegając tworzeniu się wykwitów w postaci zaskórników lub krost
  • zmniejsza blizny oraz przebarwienia skóry
  • spłyca drobne zmarszczki
  • działanie przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie

Kwas salicylowy – jak go stosować?

Kwas salicylowy występujący w kosmetykach należy używać zgodnie z zaleceniami producenta. Jego stosowanie polega na jednorazowej aplikacji kosmetyku i nie łączenia go z innymi preparatami posiadającymi ten kwas. W innym przypadku może dojść do nadmiernego przesuszenia skóry. Preparaty z zawartością kwasu salicylowego powinno stosować się przez okres około 6 miesięcy, nawet w sytuacji kiedy trądzik nie jest całkowicie wyleczony.

Po tym czasie należy wykonać przerwę w granicach 3-4 miesięcy, a następnie powrócić ponownie do jego stosowania. Warto zaznaczyć, że kosmetyki z kwasem salicylowym nie są stosowane wyłącznie na problem z trądzikiem pospolitym, ale również na nieestetyczne blizny i przebarwienia skóry. Dodatkowo wykorzystuje się go w celu poprawy jędrności i elastyczności skóry.

Kwas salicylowy w gabinecie kosmetycznym

Tego rodzaju kwas stanowi jeden z najbardziej popularnych peelingów chemicznych wykorzystywanych w gabinetach kosmetycznych.

Opis zabiegu

Zanim jednak kosmetolog przejdzie do wykonywania peelingu, skóra klienta powinna być odpowiednio oczyszczona i przygotowana. W tym celu należy więc wykonać dokładny demakijaż, a następnie odtłuścić skórę twarzy. Kolejnym krokiem jest nałożenie cienkiej warstwy kwasu niewielkich rozmiarów pędzelkiem na miejsce objęte zabiegiem. Aby zwiększyć efekt zabiegu, kosmetolog niekiedy wykonuje również masaż opuszkami palców. Kwas salicylowy pozostawia się na skórze przez 1-5 minut, po czym zmywa zimną wodą.

Kwas salicylowy – przeciwwskazania

  • alergie skórne
  • aktywna opryszczka
  • ciężka postać trądziku
  • liczne znamiona skórne
  • ciąża
  • laktacja
  • mocno opalona skóra
  • świeże blizny
  • podrażnienie lub uszkodzenia skóry
  • choroby autoimmunologiczne
  • ciężkie infekcje skórne

Objawy niepożądane

Zabieg z wykorzystaniem kwasu salicylowego może, choć nie musi, u niektórych pacjentów dawać objawy wyraźnego łuszczenia się skóry, a także pieczenia. Może powodować również rumień lub zwiększenie się wykwitów skórnych. Ten ostatni objaw to naturalna reakcja ze strony organizmu polegająca na oczyszczaniu się skóry.

Częstotliwość zabiegów

Należy zaznaczyć, że jeden zabieg w większości przypadków nie przyniesie oczekiwanych efektów. W związku z tym zaleca się wykonanie serii, która przewiduje 5-8 zabiegów wykonywanych średnio co 2 – 3 tygodnie.