Leczenie trądziku z reguły nie należy do najłatwiejszych. Trafiając do lekarza dermatologa często dostajemy receptę na terapię antybiotykową lub popularne dziś retinoidy (pochodne witaminy A). Współczesna kosmetologia ma jednak nam do zaoferowania różnego rodzaju zabiegi, które w dużej mierze mogą zwalczyć ten uciążliwy problem. Dziś przyjrzymy się w jaki sposób światło IPL może zredukować objawy trądziku pospolitego.

Leczenie trądziku z wykorzystaniem światła IPL

Czym jest trądzik pospolity?

Trądzik pospolity to choroba skórna, która związana jest z nadmierną pracą gruczołów łojowych. Charakteryzuje się występowaniem na skórze twarzy, szyi, dekoltu, pleców wykwitów w postaci zaskórników, zapalnych krost, zmian grudkowo – krostowych oraz torbieli ropnych. Oprócz choroby samego organizmu trądzik pospolity stanowi również duży problem psychiczny i społeczny.

Jakie są przyczyny występowania trądziku?

Przyczyn występowania trądziku jest wiele. Jedną z głównych stanowi nadmierna produkcja gruczołów łojowych oraz jednoczesne rogowacenie ujść mieszków włosowych. Problem nadmiernej pracy gruczołów łojowych jest uwarunkowany genetycznie. Ponadto trądzik pospolity mogą wywoływać źle dobrane kosmetyki oraz długotrwale stosowane leki. Do częstych przyczyn zalicza się również zaburzenia hormonalne.

IPL w leczeniu trądziku – jak to działa?

Wiązka światła IPL docierając do powierzchni skóry pochłaniana jest przez Propionibacterium acnes – bakterie, które wywołują trądzik. Energia, która zastała przez nie zaabsorbowana niszczy je zapobiegając ich dalszemu rozwojowi. Oprócz tego światło IPL spowalnia aktywność gruczołów łojowych będących jedną z głównych przyczyn powstawania trądziku. Dodatkowo wpływa ono na zwężenie porów skórnych.

Jak często należy wykonywać zabieg?

Ilość zabiegów zawsze dobierana jest indywidualnie do każdego pacjenta poprzez wcześniej wykonany wywiad i diagnostykę skóry. Cała seria obejmuje 7-12 zabiegów wykonywanych co 3-5 dni w przypadku zaawansowanych zmian oraz w czasie remisji co 7-10 dni.

Efekty terapii IPL

Po wykonaniu serii zabiegów skóra poprawia swój wygląd. Wówczas następuje znaczne “wyciszenie” stanów zapalnych. Dochodzi do regulacji pracy gruczołów łojowych, ograniczenia pojawiania się nowych wykwitów skórnych oraz ogólnej poprawy kolorytu i stanu skóry.

Przeciwwskazania:

  • nadwrażliwość na światło
  • leki (tetracykliny, retinoidy)
  • zioła fotouczulające (szałwia, nagietek, dziurawiec)
  • nowotwory
  • ciąża
  • karmienie piersią
  • cukrzyca (nieleczona)
  • metalowe implanty w ciele pacjenta (np. rozrusznik serca, aparat ortodontyczny)
  • zaburzenia krzepliwości krwi
  • epilepsja (padaczka)