Peeling enzymatyczny to najdelikatniejsza forma złuszczania martwych komórek naskórka. Z tego względu może z niego korzystać każdy, bez względu na rodzaj cery. Czym dokładnie jest peeling enzymatyczny oraz na czym polega jego działanie? Oto wskazówki.

Peeling enzymatyczny - co warto o nim wiedzieć?

Czym jest peeling enzymatyczny?

Peeling enzymatyczny to tzw. peeling chemiczny, który posiada bardzo powierzchniowy zakres działania (jego związki aktywne wnikają na 0,45 mm w głąb skóry). To właśnie dlatego powszechnie uznawany jest za bardzo delikatny peeling, który można wykonywać nawet samodzielnie w domu. Nazywany jest peelingiem chemicznym, ponieważ złuszcza skórę dzięki obecnym w nim enzymom owocowym bądź ziołowym, które rozpuszczają martwe komórki naskórka.

Tego rodzaju peeling występuje głównie pod postacią maseczek, które aplikuje się na skórę i pozostawia na kilka minut. Należy zaznaczyć, że jest to łagodna forma złuszczania naskórka, ponieważ peeling nie zawiera w sobie ścierających drobinek, które mogą niekiedy spowodować podrażnienie delikatnej cery.

Zobacz również: Peeling glikolowy.

Działanie peelingu enzymatycznego

Peeling enzymatyczny usuwa martwe komórki naskórka, dzięki obecności enzymów proteolitycznych. Należą do nich enzymy roślinne (bromelaina pozyskiwana z ananasa lub papaina pochodząca z papai), enzymy syntetyczne (keratolina lub kompleks enzymatycznych białek z drożdży). Związki te posiadają zdolność rozpuszczania białek, z których w dużej ilości składają się martwe komórki naskórka. Po aplikacji kosmetyku na skórę enzymy zaczynają pracować rozpuszczając warstwę rogową naskórka.

Oprócz działania złuszczającego peeling enzymatyczny pobudza komórki skóry do regeneracji, a także przyspiesza proces syntezy nowych komórek naskórka. Poprzez takie działanie cera staje się gładka i rozjaśniona, zaś związki aktywne kosmetyków aplikowanych na skórę szybciej i głębiej wnikają.

Peeling enzymatyczny wpływa również na:

  • odblokowanie porów skóry;
  • redukcję zaskórników;
  • zmniejszenie widoczności porów;
  • wyrównanie kolorytu cery.

Jak należy stosować peeling enzymatyczny?

Zanim peeling zostanie nałożony na skórę, warto wcześniej wykonać dokładny demakijaż. W tym celu najlepszym wyborem będzie płyn micelarny, który posiada bardzo wszechstronne działanie. Następnie należy nanieść peeling na całą skórę twarzy, jednocześnie pamiętając o tym, aby robić to na delikatnie zwilżoną skórę. Kolejnym krokiem jest wykonanie krótkiego masażu na zaaplikowanym wcześniej peelingu. Preparat należy pozostawić na skórze aż do momentu jego wyschnięcia, a następnie zmyć letnią wodą.

Dla kogo polecany jest peeling enzymatyczny?

Ze względu na swój łagodny charakter działania, peeling enzymatyczny polecany jest każdej skórze, bez względu na rodzaj. Nie zawiera w swoim składzie drobinek złuszczających, a także posiada samoczynne działanie. Dodatkowo nie rozgrzewa skóry i może być stosowany nawet w przypadku cery naczynkowej. Peeling enzymatyczny szczególnie dedykowany jest cerze wrażliwej, cerze alergicznej i cerze naczynkowej.

Częstotliwość stosowania peelingu enzymatycznego

Stosowanie tego rodzaju peelingu zaleca się średnio raz w tygodniu. Warto pamiętać, aby przerwa pomiędzy zabiegami nie była jednak dłuższa niż 3 tygodnie.

Przeciwwskazania:

  • otwarte rany;
  • reakcje alergiczne na jakikolwiek składnik kosmetyku.

Podsumowanie

Peeling enzymatyczny to jedna z form złuszczania martwych komórek naskórka. Należy jednak pamiętać, że jednorazowe wykonanie nie zapewni od razu efektu miękkiej i gładkiej skóry, tak jak w przypadku peelingu mechanicznego. Rezultaty te będą zauważalne dopiero po regularnym i systematycznym stosowaniu.