Peeling enzymatyczny to najdelikatniejsza forma złuszczania martwych komórek naskórka. Z tego względu może z niego korzystać każdy, bez względu na rodzaj cery. Czym dokładnie jest peeling enzymatyczny oraz na czym polega jego działanie? Oto wskazówki.
Czym jest peeling enzymatyczny?
Peeling enzymatyczny to tzw. peeling chemiczny, który posiada bardzo powierzchniowy zakres działania (jego związki aktywne wnikają na 0,45 mm w głąb skóry). To właśnie dlatego powszechnie uznawany jest za bardzo delikatny peeling, który można wykonywać nawet samodzielnie w domu. Nazywany jest peelingiem chemicznym, ponieważ złuszcza skórę dzięki obecnym w nim enzymom owocowym bądź ziołowym, które rozpuszczają martwe komórki naskórka.
Tego rodzaju peeling występuje głównie pod postacią maseczek, które aplikuje się na skórę i pozostawia na kilka minut. Należy zaznaczyć, że jest to łagodna forma złuszczania naskórka, ponieważ peeling nie zawiera w sobie ścierających drobinek, które mogą niekiedy spowodować podrażnienie delikatnej cery.
Zobacz również: Peeling glikolowy.
Działanie peelingu enzymatycznego
Peeling enzymatyczny usuwa martwe komórki naskórka, dzięki obecności enzymów proteolitycznych. Należą do nich enzymy roślinne (bromelaina pozyskiwana z ananasa lub papaina pochodząca z papai), enzymy syntetyczne (keratolina lub kompleks enzymatycznych białek z drożdży). Związki te posiadają zdolność rozpuszczania białek, z których w dużej ilości składają się martwe komórki naskórka. Po aplikacji kosmetyku na skórę enzymy zaczynają pracować rozpuszczając warstwę rogową naskórka.
Oprócz działania złuszczającego peeling enzymatyczny pobudza komórki skóry do regeneracji, a także przyspiesza proces syntezy nowych komórek naskórka. Poprzez takie działanie cera staje się gładka i rozjaśniona, zaś związki aktywne kosmetyków aplikowanych na skórę szybciej i głębiej wnikają.
Peeling enzymatyczny wpływa również na:
- odblokowanie porów skóry;
- redukcję zaskórników;
- zmniejszenie widoczności porów;
- wyrównanie kolorytu cery.
Jak należy stosować peeling enzymatyczny?
Zanim peeling zostanie nałożony na skórę, warto wcześniej wykonać dokładny demakijaż. W tym celu najlepszym wyborem będzie płyn micelarny, który posiada bardzo wszechstronne działanie. Następnie należy nanieść peeling na całą skórę twarzy, jednocześnie pamiętając o tym, aby robić to na delikatnie zwilżoną skórę. Kolejnym krokiem jest wykonanie krótkiego masażu na zaaplikowanym wcześniej peelingu. Preparat należy pozostawić na skórze aż do momentu jego wyschnięcia, a następnie zmyć letnią wodą.
Dla kogo polecany jest peeling enzymatyczny?
Ze względu na swój łagodny charakter działania, peeling enzymatyczny polecany jest każdej skórze, bez względu na rodzaj. Nie zawiera w swoim składzie drobinek złuszczających, a także posiada samoczynne działanie. Dodatkowo nie rozgrzewa skóry i może być stosowany nawet w przypadku cery naczynkowej. Peeling enzymatyczny szczególnie dedykowany jest cerze wrażliwej, cerze alergicznej i cerze naczynkowej.
Częstotliwość stosowania peelingu enzymatycznego
Stosowanie tego rodzaju peelingu zaleca się średnio raz w tygodniu. Warto pamiętać, aby przerwa pomiędzy zabiegami nie była jednak dłuższa niż 3 tygodnie.
Przeciwwskazania:
- otwarte rany;
- reakcje alergiczne na jakikolwiek składnik kosmetyku.
Podsumowanie
Peeling enzymatyczny to jedna z form złuszczania martwych komórek naskórka. Należy jednak pamiętać, że jednorazowe wykonanie nie zapewni od razu efektu miękkiej i gładkiej skóry, tak jak w przypadku peelingu mechanicznego. Rezultaty te będą zauważalne dopiero po regularnym i systematycznym stosowaniu.
Zostaw komentarz