Peeling glikolowy to jeden z najczęściej wykorzystywanych zabiegów o działaniu złuszczającym w dziedzinie kosmetologii. Należy zaznaczyć, że jego działanie zależy głównie od wysokości stężenia kwasu glikolowego. Im jest ono wyższe, tym efekty jego zastosowania są bardziej spektakularne.
Czym jest kwas glikolowy?
Z chemicznego punktu widzenia kwas glikolowy to organiczny związek chemiczny, który należy do grupy alfa-hydroksykwasów. Występuje pod postacią higroskopijnego ciała stałego bez jakiegokolwiek koloru oraz zapachu. Oznacza to, że jest bezbarwny i bezwonny.
Kwas glikolowy głównie przeznaczony jest do pielęgnacji skóry, której wzmocnienia wymaga jej warstwa hydrolipidowa. Dlatego też związek ten obecny jest m.in. w peelingach chemicznych i kremach o różnych stężeniach, które uwarunkowane są od potrzeb skóry. Zwykle obejmują one wartość od 5 % do 70%.
Jak działa peeling glikolowy?
Wykazuje przede wszystkim działanie złuszczające. Eksfoliacja naskórka może przebiegać zarówno z wykorzystaniem gotowego produktu zawierającego kwas glikolowy lub być wykonana w profesjonalnych gabinetach kosmetycznych oferujących tego typu usługi. Decydując się na taką pielęgnację, warto wziąć pod uwagę sposób wykonania. W przypadku gotowych peelingów z kwasem glikolowym występuje tam niskie stężenie kwasu, bowiem stanowi on tylko substancję pomocniczą. W związku z tym produkty tego rodzaju przeznaczone są głównie do pielęgnacji skóry w domu. Z kolei zabiegi wykonywane w profesjonalnych gabinetach wykorzystują kwas w wysokich stężeniach, które zawsze dobierane są do problemu danej cery.
Niemniej jednak kwas glikolowy stosowany w domu jaki i w salonach urody posiadają podobne właściwości pielęgnacyjne. Peelingi na bazie kwasu glikolowego nie tylko pozwalają pozbyć się martwego naskórka, ale również eliminują zaskórniki, oczyszczają pory skóry, a także pomagają utrzymać cerę w czystości. Dzięki regularnemu stosowaniu, skóra staje się gładka, oczyszczona i pozbawiona niedoskonałości.
Działanie kwasu glikolowego ze względu na jego stężenie
- 15% kwas glikolowy – wykazuje działanie nawilżające oraz niewidoczne dla oka działanie złuszczające. Ponadto wspomaga regenerację i odnowę skóry właściwej, dzięki pobudzaniu jej komórek (fibroblastów);
- 25%-39% kwas glikolowy – nawilża i oczyszcza cerę trądzikową, przynosi efekt delikatnego peelingu skóry;
- 50%-70% kwas glikolowy – silnie złuszcza naskórek oraz pobudza procesu odnowy skóry właściwiej.
Skuteczność działania kwasów zależne jest przede wszystkim od:
- stężenia;
- rodzaju kwasów;
- formy występowania (płyn, żel, krem);
- częstotliwości stosowania;
- czasu aplikacji kwasu na skórę.
Zastosowanie peelingu glikolowego
Kwas glikolowy stosowany jest w przypadku:
- redukcji przebarwień (piegi, ostuda, plamy soczewicowate);
- spłycenia blizn;
- redukcji drobnych zmarszczek;
- nawilżenia skóry;
- poprawy kolorytu cery;
- suchości skóry;
- zapobiegania starzeniu się skóry;
- przyspieszenia odnowy komórkowej.
Przeciwwskazania do stosowania peelingu glikolowego
Nie należy stosować kwasu glikolowego przy:
- alergii skórnej;
- chorobach wirusowych skóry (opryszczka);
- otarciach i ranach na skórze;
- nadżerkach;
- chorobach autoimmunologicznych;
- ciąży;
- leczeniu retinoidami;
- karmieniu piersią.
Zostaw komentarz