Powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry to skomplikowany proces, na który wpływ ma wiele czynników m.in: odżywianie, zaburzenia hormonalne, uwarunkowania genetyczne, ćwiczenia czy właściwa pielęgnacja skóry. Warto zaznaczyć, że proces starzenia się jest naturalnym zjawiskiem w wyniku czego zdolność samoregeneracji, zarówno skóry jak i innych naszych narządów słabnie. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że choć nie jesteśmy w stanie zatrzymać procesu starzenia się możemy go wyraźnie spowolnić. Jednak z czego wynika ten proces oraz co tak naprawdę przyspiesza jego pojawienie się? Na te i inne pytania odpowiedź znaleźć można w poniższym artykule.

Powstawanie zmarszczek, czyli dlaczego skóra się starzeje?

Starzenie się skóry – czym jest?

Starzenie się skóry jest naturalnym i nieuniknionym procesem biologicznym. Polega on na zmniejszeniu się aktywności komórek, spowolnieniu procesów regeneracyjnych oraz na utracie zdolności adaptacyjnych naszego organizmu. Na postępujący proces starzenia się całego ustroju duży wpływ mają również czynniki genetyczne, czynniki zewnętrzne i wewnętrzne.

Dlaczego nasza skóra się starzeje?

Wraz z upływem lat w naszym organizmie zachodzi wiele zmian m.in. zmniejsza się odpowiedź organizmu na stres, dochodzi do uszkodzeń wewnątrzkomórkowych, a także zmniejsza się zdolność organizmu do samoregeneracji.  Proces starzenia się mocno związany jest również mechanizmami wrodzonymi jak również z wpływem środowiska zewnętrznego (fotostarzenie).

Istnieje wiele rodzajów starzenia się skóry:

 • starzenie mimiczne
 • starzenie wewnątrzpochodne – związane z wiekiem lub istniejącymi zmianami hormonalnymi
 • starzenie zewnątrzpochodne – wynikające z działania czynników zewnętrznych  (np. nadmierna ekspozycja skóry na słońce, palenie papierosów)

Powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry – na czym polega?

Z fizjologicznego punktu widzenia powstawanie zmarszczek i proces starzenia się organizmu zaczyna się już w wieku 20-25 lat. Charakteryzuje się bardzo indywidualną postacią zmian. Dochodzi wówczas do stanów zanikowych naskórka, które polegają na obniżeniu się jego gęstości. Ponadto warstwa ponadnaskórkowa i tkanka podskórna zwężają się. Zmniejsza się również ukrwienia, a włókna elastynowe i kolagenowe ulegają zanikowi.

Z kolei z genetycznego punktu widzenia za starzenie się naszego organizmu odpowiedzialne jest zmniejszenie się liczby zdrowych komórek i zwiększenie liczby tych uszkodzonych, co powiązane jest z uszkodzeniem struktury DNA. Obecnie mówi się o około 100 genach, które mogą być odpowiedzialne za starzenie się skóry. Zalicza się do nich m.in. gen związany z odpowiedzią na stres, gen odpowiedzialny za niszczenie nowotworów, geny związane z podziałami komórkowymi oraz geny związane z regulatorami substancji energetycznych.

Teoria genetycznego starzenia się wskazuje, że najdłuższy czas życia organizmu wynosi około 110-120 lat i zależny jest od warunków genetycznych.

W jaki sposób starzeje się nasza skóra?

1. Starzenie się naskórka.

Początkowo wyraźnie spowolniona jest odnowa komórkowa i komórki naskórka różnicują się coraz wolniej. Ponadto zmniejsza się produkcja lipidów, a naskórek staje się coraz cieńszy. Z kolei warstwa rogowa naskórka zbudowana z martwych komórek nazywanych korneocytami staje się coraz grubsza, co powoduje szarość i ziemistość skóry. Melanocyty (komórki barwnikowe skóry), które nadają właściwy kolor skórze ulegają uszkodzeniu. Wówczas może  dochodzić do pojawiania się przebarwień skórnych. Negatywne zmiany dotyczą również płaszcza lipidowego, który staje się cienki i zmniejsza on swoją zdolność do zatrzymywania wody w skórze.

2. Starzenie się skóry właściwiej.

W wyniku starzenia się skóry właściwej dochodzi do spadku ilości i aktywności fibroblastów (komórek odpowiedzialnych za produkcję kolagenu i elastyny). to powoduje, że włókna kolagenowe i elastynowe stają się słabsze i cieńsze, a z upływem czasu dochodzi do ich całkowitego zaniku. Ponadto zmniejsza się ilość naczyń włosowatych oraz ilość gruczołów łojowych, które odpowiadają za natłuszczenie naskórka. Wszystkie wyżej wymienione procesy powodują powstawanie zmarszczek.

Do pierwszych objawów starzenia się skóry zalicza się:

 • powstawanie zmarszczek mimicznych
 • utrata elastyczności i wyraźna suchość skóry
 • zanik żywych warstw naskórka
 • pogrubienie warstwy rogowej naskórka
 • zmniejszenie aktywności włókien kolagenowych i elastynowych
 • obecność przebarwień na skórze związanych z nierównomiernym wydzielaniem melaniny (barwnika skóry)
 • kruchość naczyń krwionośnych związana z zaburzeniami krążenia krwi oraz bladość skóry

Jak przeciwdziałać starzeniu się skóry?

Powstawanie zmarszczek i starzenie się skóry nie może być całkowicie zatrzymane. Można natomiast wyraźnie spowolnić objawy. Do substancji spowalniających starzenie się naszej skóry należą:

 • Witamina A oraz jej pochodne (retinoidy) – pobudzają odbudowę komórek skóry.
 • Hydroksykwasy – wspomagają procesy odnowy skóry oraz mechanizmy regeneracyjne.
 • Przeciwutleniacze – usuwają wolne rodniki, które stanowią jedną z przyczyn starzenia się skóry i całego organizmu.
 • Kwas hialuronowy – to substancja, która wiąże wodę w tkance łącznej. Wypełnia przestrzenie między włóknami kolagenowymi oraz zapewnia elastyczność i jędrność skóry.
 • Filtry UVA i UVB – czyli tzw. ochrona przed fotostarzeniem (starzenie wywołane działaniem światła). Promieniowanie UVB powoduje rumień i opaleniznę, promieniowanie UVA wnika głęboko w skórę powodując trwałe zmiany w skórze właściwej.

Podsumowanie

Proces starzenia się skóry niestety jest dla nas nieuchronny i pojawia się w okolicy 25-28 roku życia. Mimo to w celu jego wolniejszego postępowania warto utrzymywać zdrowy tryb życia, uprawiać sport, a także unikać nadmiernej ekspozycji na słońce czy palenia papierosów. Z kolei w pielęgnacji domowej skóry warto wziąć pod uwagę składniki kosmetyków, które mają zdolność regeneracji i odnowy komórek naskórka jak np. witamina A, kwas hialuronowy czy hydroksykwasy. Wnikają one bowiem na głębokość skóry właściwiej skutecznie spowalniając procesy starzenia się skóry.

Aktualizacja: