Prądy d’Arsonvala znalazły szerokie zastosowanie w dziedzinie kosmetologii. Stosuje się je m.in. do ujędrniania i wygładzania skóry, hamowania łojotoku czy pobudzania procesów regeneracyjnych. Najczęściej jednak spotkać się można z wykorzystaniem prądów w terapii przeciwtrądzikowej. Dlaczego? Oto odpowiedź.

Prądy d'Arsonvala w leczeniu trądziku

Prądy d’Arsonvala – charaterystyka

Prądy d’Arsonvala to prądy zmienne, wysokiej częstotliwości, a zabiegi kosmetyczne przeprowadzane w gabinetach powszechnie nazywane są darsonwalizacją. Obecność ozonu wytwarzanego na zewnątrz głowicy urządzenia spowodowało, że darsonwalizacja znalazła zastosowanie przede wszystkim w kuracjach przeciwtrądzikowych. Jego działanie wykazuje właściwości bakteriobójcze i dezynfekujące, dzięki czemu skutecznie leczy trądzik pospolity. Z kolei wewnątrz peloty wytwarzane są gazy szlachetne, wynikiem czego jest jej łososiowe lub niebieskie zabarwienie. Na efekty zabiegów długo nie trzeba czekać. Poprawa wyglądu skóry widoczna jest po kilku dniach od pierwszego zastosowania.

Darsonwalizacja – przebieg zabiegu

Zanim kosmetolog rozpocznie zabieg, powinien dokładnie oczyścić skórę poddaną terapii. W tym celu należy wykonać dokładny demakijaż twarzy, następnie zastosować peeling, który usunie martwe komórki naskórka i pozostałości makijażu. Cenną uwagą jest fakt, że skóra musi być całkowicie sucha. W innym przypadku może dojść do ryzyka pęknięcia peloty urządzenia.

Pelota stosowana do zabiegu musi być wcześniej oczyszczona i poddana dezynfekcji. Klientka powinna usunąć z ciała wszystkie metalowe elementy takie jak biżuteria. Następnie należy wybrać rodzaj peloty, który będzie najbardziej odpowiedni do miejsca przeprowadzania zabiegu (zwykle w obrębie twarzy wykorzystuje się pelotę w kształcie grzybka).

Zabieg darsonwalizacji przeprowadza się wykonując powolne ruchy okrężne na całej twarzy i dekolcie. Pojedyncze zmiany trądzikowe można dezynfekować tzw. pelotą punktową. Sam zabieg jest bezbolesny, a jego intensywność zawsze dostosowuje się do odczuć klienta. W trakcie terapii odczuwalne jest delikatne mrowienie. Zabieg z wykorzystaniem prądów d’Arsonwala nie trwa długo. Zwykle zajmuje od 10 do 15 minut.

Działanie ozonu na bakterie propionibacterium acnes

Cząsteczka ozonu naładowana jest dodatnio i ujemnie. Z kolei bakterie propionibacterium acnes będące przyczyną trądziku pospolitego tylko ujemnie. W wyniku różnic jakie występują w biegunowości, cząsteczka ozonu przyciągana jest w kierunku bakterii, a dokładnie w kierunku jej błony komórkowej. Budujące ją białka uszkadzają się, przez co ich struktura zostaje przerwana. Z racji tego, że komórki ludzkie posiadają zdolność zmiany potencjałów swoich błon oraz wykazują strukturę cytoplazmy, bronią się przed atakiem ozonu poprzez szybkie wypełnienie błony komórkowej cholesterolem.

Tlen, który powstaje w trakcie rozpadu ozonu wchodzi w reakcję z elementami składowymi błony komórkowej, a więc fosfolipidami, białkami i nienasyconymi kwasami tłuszczowymi. Przyczynia się to do uszkodzenia komórki bakterii oraz zmniejszenia się stanów zapalnych występujących w skórze.

Prądy d’Arsonvala – inne działania

 • leczenie nerwobóli
 • poprawa ukrwienia skóry
 • pobudzenie procesów regeneracyjnych skóry
 • hamowanie wydzielania sebum skóry
 • leczenie łysienia plackowatego
 • leczenie zaburzeń czucia skórnego

Przeciwwskazania:

Uwagi!

 • W celu zapobiegania iskrzenia prądu, przykładając pelotę do skóry należy ustawić jej najniższe parametry, a następnie stopniowo zwiększać.
 • Zabieg prądami d’Arsonvala przeprowadza się wyłącznie na suchej skórze.
 • Jednorazowa aplikacja peloty z prądem nie powinna przekraczać 10 sekund. W przeciwnym wypadku może dojść do obrzęku fragmentu skóry, który znika zwykle po kilku godzinach.
 • Zabieg wykonuje się nawet 2 razy dziennie.
 • Po zakończeniu zabiegu moc peloty należy stopniowo zmniejszać, po czym całkowicie wyłączyć urządzenie i odsunąć pelotę od skóry.