Przebarwienia na dłoniach pojawiają się wraz z wiekiem i dotyczą zarówno kobiet jak i mężczyzn. Często nazywa się je plamami wątrobowymi, jednak z wątrobą nie mają nic wspólnego. Nazwa ta pojawiła się wyłącznie ze względu na fakt, że plamy obecne na skórze mają bardzo zbliżony kolor właśnie do tego narządu.

Przebarwienia na dłoniach - sposoby usuwania

Przebarwienia na dłoniach – charakterystyka

Przebarwienia na dłoniach przybierają postać ciemnobrązowych plam o nieregularnych kształtach i gładkiej powierzchni. Wykazują skłonność do pojedynczego występowania, choć mogą również tworzyć większe skupiska. Bardzo ważne jest, że plamy wątrobowe/starcze nie powinny wykazywać żadnych wypukłości oraz chropowatości na swojej powierzchni. Przebarwienia na dłoniach pojawiają się zwykle po 50 roku życia, dlatego też nazywa się je również plamami starczymi.

Przyczyny powstawania przebarwień na dłoniach

Do głównych przyczyn, powodujących przebarwienia na dłoniach, zalicza się promieniowanie UV. Plamy wątrobowe, występujące zarówno na twarzy, dłoniach czy ramionach, pojawiają się w głębokich warstwach skóry czyli tam gdzie gromadzą się melanocyty (komórki pigmentowe produkujące melaninę). Promieniowanie słoneczne bowiem to czynnik, który silnie pobudza proces melanogenezy (syntezę melaniny).

Powodem powstawania plam starczych jest również fototerapia metodą PUVA. Przebarwienia powstałe na skutek takiego leczenia redukują się jednak po około 2 latach od jego zakończenia.

Inną przyczyną pojawiania się przebarwień na dłoniach może być również niepożądana reakcja leków na działanie promieniowania UV. Mowa tu głównie o lekach moczopędnych, na cukrzycę, tetracyklinach czy środkach na wysokie ciśnienie krwi.

Przebarwienia na dłoniach – sposoby usuwania

Obecny rozwój kosmetologii oferuje wiele sposobów usuwania przebarwień skóry. Do najbardziej znanych zalicza się:

1. Krioterapia.

Krioterapia polega na miejscowym wymrażaniu zmian barwnikowych przy użyciu ciekłego azotu. Poprzez działanie niskiej temperatury w komórkach barwnikowych tworzą się kryształki lodu, które przyczyniają się do niszczenia zmienionych chorobowo komórek.

2. Głębokie peelingi.

Do redukcji plam starczych zwykle wykorzystuję się kwas glikolowy, azelainowy lub trójchlorooctowy. Zastosowanie wysokoprocentowych kwasów zapewnia głębokie złuszczenie warstw naskórka, a także mocne pobudzenie regeneracji jaka zachodzi w głębokich warstwach skóry.

3. Fototerapia IPL na przebarwienia na dłoniach.

Fototerapia metodą IPL to jedna z metod o małej inwazyjności i wysokiej skuteczności. Intensywnie pulsujące światło w kontakcie ze skórą przedostaje się do jej głębokich warstw, docierając aż do zgromadzonych tam komórek barwnikowych – melanocytów. Następnie światło przekształca się w energię cieplną, która działa destrukcyjnie na melaninę. Melanocyty po upływie kilku dni zostają metabolizowane przez organizm i z niego usuwane. Dzięki takiemu działaniu plamy stają się jaśniejsze, a w końcowym efekcie całkowicie znikają z powierzchni skóry.

Zabieg jest bezbolesny i nie wyłącza klienta z możliwości wykonywania codziennych obowiązków. Jedynym koniecznym warunkiem jest stosowanie ochrony przeciwsłonecznej w trakcie trwania serii zabiegowej.

4. Terapia laserowa na przebarwienia na dłoniach.

Laser, podobnie jak światło IPL, rozbija nagromadzoną pod skórą melaninę na mikroskopijne cząsteczki, które po upływie kilku dni samodzielnie metabolizowane są przez organizm. Zabieg laserowy jest wyraźniej odczuwalny przez klienta, ze względu na bardziej skoncentrowaną dawkę świetlną.

Podobnie jak w przypadku zabiegów IPL konieczne jest stosowanie na skórę ochrony przeciwsłonecznej w postaci kemu z filtrem 50 SPF.

Profilaktyka przebarwień na dłoniach

Głównym czynnikiem w profilaktyce skóry dłoni jest jej ochrona przeciwsłoneczna. W tym celu zaleca się stosowanie kremów z filtrem UVA i UVB nawet w pochmurne i kapryśne dni. Ponadto należy szczególnie uważać na związki fotouczulające, które w kontakcie ze słońcem mogą wywołać nieestetyczne przebarwienia. Zalicza się do nich m.in. dziurawiec, nagietek, szałwia, arcydzięgiel, olejek lawendowy, cedrowy, olejek z drzewa sandałowego, a także retinol oraz kwasy owocowe. W przypadku przebarwień nie zaleca się korzystanie z solarium oraz intensywne opalanie na słońcu.