Przebarwienia na twarzy z reguły, nawet te w postaci piegów, nie należą do ulubionych elementów naszej urody. Czasem mogą też nawet wywierać w nas niepokój. Jak więc powstają przebarwienia oraz jak można sobie z nimi poradzić? Oto kilka wskazówek.

Przebarwienia na twarzy - jak sobie z nimi poradzić?

Czym są przebarwienia?

Przebarwienia to płaskie, znajdujące się w powierzchni skóry, zmiany pigmentacyjne. Posiadają zróżnicowany kształt oraz barwę. Mogą występować na całym ciele, zarówno na twarzy jak i dłoniach czy dekolcie. Zdecydowanie różnią się one od otaczającej, “zdrowej” skóry intensywnością zabarwienia (posiadają barwę od jasnobrązowej po nawet brunatną).

Przebarwienia – przyczyny

Za pojawianie się przebarwień skóry odpowiedzialna jest przede wszystkim melanina. Jest ona barwnikiem skóry oraz tęczówek naszych oczu. To właśnie dzięki niej skóra posiada naturalną ochronę przed słońcem. Im więcej organizm przyjmuje promieni słonecznych tym więcej melaniny wytwarza. W ten sposób powstaje nasza opalenizna, a także większość przebarwień na skórze. Warto jednak podkreślić, że zarówno przebarwienia na twarzy jak i odbarwienia skóry związane są z zaburzeniami w produkcji melaniny, a więc w jej nadmiernej produkcji lub jej całkowitego braku.

Do najczęstszych przebarwień skóry należą m.in:

  • piegi
  • ostuda
  • plamy soczewicowate

Nadmierna ekspozycja skóry na słońce, czyli intensywne promieniowanie UV, w dużym stopniu przyczynia się do zaburzeń produkcji melaniny. Efektem tego są nieestetyczne przebarwienia w postaci np. piegów.

Zaburzenia hormonalne to kolejna przyczyna powstawania przebarwień. Czynnik ten w połączeniu z nadmierną ekspozycją skóry na słońce może wywołać ostudę (rodzaj zmian pigmentacyjnych powstający u kobiet będących w ciąży, w czasie menopauzy lub podczas stosowania doustnych leków antykoncepcyjnych).

Przebarwienia na twarzy – jak sobie z nimi poradzić?

W sytuacji kiedy zdecydujemy pozbyć się przebarwień skóry, na początku należy udać się do sprawdzonego lekarza specjalisty – dermatologa. Uświadomi nas z jakim rodzajem przebarwień mamy do czynienia. Dobrze przeprowadzony wywiad oraz diagnoza może wskazać nam kolejne kroki działania.

Leczenie oraz redukcja przebarwień skóry zależne jest przede wszystkim od ich głębokości i charakteru. Sposobów jest wiele, począwszy od kremów rozjaśniających, poprzez zabiegi mocno złuszczające naskórek, kończąc na zabiegach laserowych.

W przypadku przebarwień małych i płytkich warto wykorzystać działanie kosmetyków na bazie kwasów owocowych oraz witaminy C. Związki te wykazują mocne działanie złuszczające, a przez to rozjaśniające naskórek. Podobnymi substancjami jest również hydrochinon, arbutyna czy kwas kojowy. Zbliżone działanie będzie wykazywać również zabieg mikrodermabrazja (mechaniczne złuszczanie naskórka).

Ponadto lekarz dermatolog lub lekarz medycyny estetycznej może zaproponować zabiegi nieco bardziej inwazyjne. Otóż chodzi o głębokie złuszczania naskórka kwasami trójchlorooctowym (TCA), glikolowym lub azelainowym.

Przebarwienia na twarzy, jak i na innych częściach ciała usuwać można także przy wykorzystaniu techniki krioterapii lub światła laserów. Ostatni rodzaj stał się obecnie bardzo popularnym rozwiązaniem problemu przebarwień skóry. Zabieg wykorzystujący intensywnie pulsujące światło (IPL) pozwala w sposób bezbolesny zredukować przebarwienia, a także poprawić jakość i wygląd skóry. Co warto zaznaczyć, przyczyna (hormonalna, posłoneczna czy potrądzikowa) powstawania tego rodzaju zmian na skórze przy obecnej technologii nie ma znaczenia.

Jako terapię przeciwko powstawaniu przebarwień należy traktować również nasze właściwe nawyki i zachowania. Należą do nich:

1. Unikanie wizyt w solarium.

Wiele z nas korzysta z solarium, zwłaszcza w okresie jesienno – zimowym. W dużej ilości przypadków nie traktujemy tego jak możliwość podtrzymania letniej opalenizny, a głównie jako sposób na wygrzanie własnego organizmu. Zanim jednak zdecydujemy się na taką czynność pomyślmy o konsekwencjach jakie wynikną z naszego postępowania. Częste korzystanie z solarium z upływem lat może zakończyć się przebarwieniami, dodatkowymi zmarszczkami, a nawet plamami starczymi.

2. Korzystanie z kosmetyków ochronnych z filtrem UV.

Nieodzownym elementem codziennej pielęgnacji skóry jest jej ochrona przeciwsłoneczna, nawet w szare i pochmurne dni. Niewiele osób wie, że część promieniowania UV przenika również przez szyby okienne kiedy znajdujemy się w aucie, pracy czy w domu. Warto więc pamiętać o codziennym stosowaniu kremów filtrem UV, nawet z faktorem 20 lub 30 SPF. Z kolei gdy myślimy o większej ekspozycji na słońce konieczny jest faktor 50 SPF.

3. Korzystanie z zaleceń lekarza oraz kosmetologa.

Koniecznym jest unikanie słońca jeśli znajdujemy się pod opieką lekarską i poddani jesteśmy w trakcie leczenia preparatami fotouczulającymi np. retinoidami, antybiotykami, lekami hormonalnymi lub lekami antydepresyjnymi. Tak samo sytuacja wygląda jeśli wykonaliśmy zabieg mocnego złuszczania naskórka w gabinecie kosmetycznym (peeling chemiczny, mikrodermabrazja). Konieczne jest wtedy stosowanie kremów z faktorem 50 SPF.

4. Szybkie reagowanie.

W momencie kiedy zauważymy u siebie zmiany w zabarwieniach skóry, należy szybko reagować. Głównie z tego względu, że im szybciej rozpoczniemy kroki w kierunku redukcji tego rodzaju zmian, tym większe mamy szanse na szybkie, a nawet całkowite pozbycie się ich z powierzchni skóry.