Aby zabieg fotodepilacji i fototerapii został właściwie przeprowadzony oraz przyniósł oczekiwany efekt, warto się do nich odpowiednio przygotować. Ze względu na to, że są one zabiegami wykonywanymi bezpośrednio na skórze, należy przestrzegać podstawowych zasad. Pozwoli to na osiągnięcie najlepszych rezultatów przy zachowaniu maksymalnego bezpieczeństwa. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się wygodą jaką daje fotodepilacja i atrakcyjnym wyglądem poprzez zastosowanie fototerapii. Przestawiamy więc niezbędne informacje, które warto wiedzieć przystępując do tego rodzaju zabiegów.

Przygotowanie do zabiegu fotodepilacja fototerapia

Fotodepilacja – przygotowanie do zabiegu

Decydując się na zabieg fotodepilacji należy już 3 lub 4 tygodnie przed wizytą w gabinecie ograniczyć ekspozycję skóry na słońce. Mocno opalenizna obniża efektywność zabiegu, a także zwiększa ryzyko wystąpienia podrażnień skóry, oparzeń lub pojawienia się zmian pigmentacyjnych. Intensywnie opalona skóra zaburza również dobór właściwych parametrów zabiegu, które mają nieodzowny wpływ na efekt terapii. Opalanie obejmuje zarówno kąpiele słoneczne, wizyty w solarium oraz stosowanie samoopalaczy. Na co najmniej 2 tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z solarium oraz wszelkich kosmetyków brązujących.

Istotne jest, aby co najmniej 2 tygodnie przed planowaną wizytą w gabinecie zrezygnować z wszelkich substancji fotouczulających. Zalicza się do nich:

 • leki (tetracykliny, retinoidy, leki przeciwcukrzycowe, przeciwzakrzepowe, przeciwgrzybicze, moczopędne, antydepresanty)
 • składniki kosmetyków: retinol, kwas salicylowy
 • zioła: dziurawiec, szałwia, arcydzięgiel, nagietek

W celu zapewnienia ochrony skóry przed działaniem promieni słonecznych należy stosować kem ochronny z filtrem minimum SPF 30.

Kolejnym ważnym aspektem we właściwym przygotowaniu się do zabiegu fotodepilacji jest wyeliminowanie metod depilacji powodujących wyrywanie włosów wraz jego cebulką. Na czas około 3 tygodnie przed wizytą należy więc zrezygnować z metod depilacji takich jak wosk, depilator, pęseta czy pasta cukrowa. Zaleca się natomiast stosowanie tradycyjnej maszynki do golenia lub kremu depilacyjnego.

Na około 3 tygodnie przed zabiegiem nie powinno wykonywać się zabiegów drażniących skórę. Należy do nich m.in. mikrodermabrazja, peelingi chemiczne. W tym celu warto również ograniczyć wizyty w saunie oraz na basenie, gdzie dochodzi do kontaktu z chlorowaną wodą. Warto zaznaczyć, że zalecenia te dotyczą tylko okolic ciała, na których wykonujemy zabieg.

Najważniejszym elementem w przygotowaniu skóry do zabiegu jest ogolenie włosków na dzień lub dwa dni przed planowaną wizytą. Kiedy dokładnie powinno być to wykonane to tak naprawdę kwestia indywidualna i zależy przede wszystkim od tego jak skóra reaguje na domową depilację. Jeśli występują podrażnienia warto wykonać ją 2 dni wcześniej, aby skóra zdążyła się zregenerować do momentu zaplanowanej wizyty. W przypadku gdy reaguje prawidłowo można zgolić włoski dzień przed samym zabiegiem.

Zalecenia pozabiegowe

 • Tak jak przed rozpoczęciem zabiegów fotodepilacji, również w ich trakcie ważne jest, aby pamiętać o ochronie skóry przed słońcem i stosować krem z filtrem UV minimum 30 SPF.
 • W trakcie trwania zabiegów całkowicie zabronione jest wyrywanie włosów. A więc metody takie jak wosk, pęseta, depilator oraz pasta cukrowa nie powinny być stosowane. Wówczas efekty zabiegu mogą pójść na marne. Zalecane jest używanie tradycyjnej maszynki lub kremu do depilacji.
 • W trakcie trwania zabiegów podczas domowej pielęgnacji warto wykonywać peelingi skóry. Ich stosowanie zaleca się raz lub dwa razy w tygodniu. Doskonale odświeżą skórę, usuną martwe komórki naskórka oraz w dużym stopniu ułatwią wypadanie włosków.

Fototerapia – przygotowanie do zabiegu

Decydując się na zabiegi fototerapii, ważne jest odpowiednie przygotowanie skóry. Na około 3-4 tygodnie przed zabiegiem należy ograniczyć ekspozycję skóry na słońce. Mocno opalona skóra w miejscu zabiegu obniża efektywność terapii oraz może wywołać skutki uboczne w postaci oparzeń lub zmian pigmentacyjnych. Intensywna opalenizna może również zaburzać dobór odpowiednich parametrów zabiegowych co przełożyć się może na mniejszy efekt fototerapii.

Na około 2 tygodnie przed zabiegiem należy również zrezygnować z przyjmowania substancji fotouczulających. Zaliczamy do nich m.in. leki (retinoidy, tetracykliny, leki przeciwgrzybicze, przeciwzakrzepowe, przeciwcukrzycowe, moczopędne oraz antydepresanty), zioła (szałwia, nagietek, dziurawiec, arcydziegiel) czy niektóre składniki kosmetyków takie jak retinol czy kwas salicylowy.

Bardzo ważne jest, aby w trakcie kuracji jak i po jej wykonaniu stosować krem ochronny z filtrem UV minimum 30 SPF.

Na około 3 tygodnie przed wizytą w gabinecie należy zrezygnować z zabiegów drażniących skórę m.in. peelingi chemiczne, mikrodermabrazja.

Zalecenia pozabiegowe

 • W domowej pielęgnacji skóry należy stosować kosmetyki przeznaczone tylko do cery trądzikowej.
 • W momencie gdy trądzik zaostrzy się,  szczególnie w początkowej fazie leczenia warto punktowo stosować na skórę pastę cynkową o działaniu przeciwzapalnym.
 • Nie należy korzystać z peelingów, ponieważ mogą one dodatkowo podrażnić skórę.
 • Podczas terapii należy stosować ochronę przeciwsłoneczną w postaci kremu z filtrem UV.
 • W trakcie trwania zabiegów niezalecana jest ekspozycja na słońce, wizyty w solarium i na basenie.
 • Podczas terapii konieczne jest stosowanie kremu ochronnego z filtrem UV.
 • W pielęgnacji domowej zalecane jest spożywanie dużej ilości wody oraz stosowanie kosmetyków nawilżających, aby wzmocnić efekty terapii.
 • Warto również raz w tygodniu wykonać maskę na twarz, najlepiej odżywczą z zawartością kwasu hialuronowego lub alg (np. z algi spirulina).
 • Raz w tygodniu zalecane jest wykonanie peelingu skóry, który zadziała odświeżająco i usunie martwe komórki naskórka.
 • Podczas trwania zabiegów nie należy eksponować skóry na działanie promieni słonecznych oraz korzystać z solarium.
 • Podczas kuracji warto zastosować suplementację witaminą C, K oraz ziołami takimi jak kasztanowiec, miłorząb japoński (ginko biloba), arnika górska. Wszystkie te preparaty wzmacniają ściany naczyń krwionośnych zapobiegając ich pękaniu.
 • W trakcie wykonywania zabiegów nie wolno eksponować skóry na działanie słońca. Konieczne jest więc stosowanie kremu ochronnego z filtrem UV minimum 30 SPF.
 • Niezalecane jest w pielęgnacji domowej stosowanie peelingów. Mogą one podrażniać skórę nasilając rumień oraz powodować pękanie drobnych naczynek.
 • W trakcie wykonywania zabiegów konieczne jest stosowanie kremu ochronnego z filtrem najlepiej z faktorem 50 SPF.
 • W domowej pielęgnacji zalecane jest stosowanie delikatnych peelingów, które usuną martwe komórki naskórka oraz przyspieszą redukcję przebarwień. Nie należy jednak decydować się na bardziej inwazyjne zabiegi kosmetyczne o działaniu złuszczającym takie jak m.in. peelingi chemiczne czy mikrodermabrazja.
 • Podczas trwania zabiegów nie należy korzystać z solarium oraz eksponować skóry na działanie promieni słonecznych.