Starzenie się skóry to naturalny proces zachodzący w każdym organizmie człowieka. Najszybciej pierwsze oznaki widoczne są na szyi i dekolcie. Z kolei najczęściej zwalczamy te występujące na twarzy. Choć nie jesteśmy w stanie zatrzymać mijającego czasu, możemy za to zapobiegać i hamować oznaki starzenia się skóry. Jak to zrobić? Podpowiadamy.

Jak spowolnić procesy starzenia się skóry?

Mimo że za proces starzenia się skóry w dużej mierze odpowiedzialne są geny, to decydujący wpływ na jej ogólną kondycję oraz wygląd ma również codzienna pielęgnacja. Należy zaznaczyć, że mimo upływającego czasu mamy wpływ na to co dzieje się z naszą skórą. Do jednych ze sposobów spowolnienia procesów starzenia się, należą profesjonalne zabiegi dla skór dojrzałych. Warto więc dowiedzieć się jak powinna przebiegać pielęgnacja 40+.

Proces starzenia się skóry – na czym polega?

Starzenie się skóry to fizjologiczny proces organizmu, który rozpoczyna się tuż po narodzinach człowieka. Mimo to jego pierwsze oznaki widoczne są dopiero po latach, kiedy komórki zaczynają coraz wolniej różnicować się, a produkcja lipidów zmniejszać się. Dodatkowo zauważalna jest coraz grubsza warstwa rogowa naskórka, a sam naskórek staje się coraz cieńszy. Melanocyty (komórki pigmentowe) ulegają rozpadowi i to właśnie z tego powodu mogą zaczynają pojawiać się przebarwienia. Skóra zaczyna tracić zdolność do zatrzymywania wody, co powoduje jej suchość i zmniejsza odporność na działanie czynników ze środowiska zewnętrznego.

W okresie przekwitania, na skutek niedoborów hormonalnych w skórze właściwej, dochodzi do zmniejszenia się ilości fibroblastów (komórek skóry odpowiedzialnych za syntezę kolagenu oraz elastyny). Dodatkowo włókna kolagenowe i elastynowe stają się coraz cieńsze, zmniejsza się również ilość gruczołów łojowych warunkujących prawidłowe natłuszczenie naskórka. Wszystkie te czynniki sprawiają, że nasza cera starzeje się, widoczne stają się na niej zmarszczki oraz nieestetyczne cienie pod oczami.

Co może sprzyjać starzeniu się skóry?

Geny posiadają olbrzymi wpływ na kondycję naszej skóry. Jednak istnieje wiele czynników, w tym środowiskowych, które wpływają na destrukcję komórek. Zalicza się do nich między innymi: promieniowanie UV, stres, alkohol, palenie papierosów, wolne rodniki, brak aktywności fizycznej, niewłaściwa pielęgnacja skóry. Na proces starzenia się skóry mają również wpływ zaburzenia hormonalne oraz niewłaściwe odżywianie.

Starzenie się skóry – jak spowolnić ten proces?

Procesowi starzeniu podlega cała powierzchnia skóry. Jednak dla kobiet najbardziej istotne są zmiany zachodzące w obrębie twarzy. Co zatem zrobić, aby jak najdłużej wyglądała ona młodo?

1. Codziennie korzystaj z kosmetyków zawierających filtry UV.

Krem z filtrem stanowi obecnie najbardziej i najczęściej zalecane narzędzie do skóry przeciw jej starzeniu się. Jego aplikację powinno wykonywać się bez względu na porę roku oraz dnia. Zbyt długa i częsta ekspozycja skóry na słońce jest dla niej szkodliwa ze względu na promienie UV, które uszkadzają jej włókna kolagenowe i elastynowe.

2. Wysypiaj się.

Aby zachować młody wygląd na długo należy zapewnić sobie odpowiednią ilość snu. Jest to najlepszy zabieg odmładzający dla skóry. Kiedy śpimy poziom adrenaliny i kortykosteroidów spada, a organizm zaczyna produkować hormon wzrostu. W tym właśnie czasie zachodzą procesy regeneracji i wzrostu komórek. Dobry sen zapewnia również dobry nastrój, lepszą koncentrację oraz zmniejsza ryzyka zawału serca i udaru mózgu.

3. Uprawiaj sport.

Regularnie wykonywane ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, przez co poprawia się również dotlenienie organizmu w tym również skóry. Dodatkowo aktywność fizyczna zapewnia dobry sen oraz regulację hormonów. Istnieje szereg korzyści z wykonywania aktywności fizycznej. Ćwiczenia bowiem niwelują utratę siły mięśniowej oraz równowagi, a także wpływają na poprawę gęstości kości. Dbając o wygląd zewnętrzny należy uwzględnić takie czynności jak bieganie, spacery, jazda na rowerze, gimnastyka.

4. Odżywiaj się prawidłowo.

Aby zapewnić skórze młody wygląd należy trzymać się kilku ważnych wskazówek.

  • Wzbogać dietę o przeciwutleniacze, które wspomagają regenerację komórek organizmu i zapobiegają utracie kolagenu.
  • Zapewniaj odpowiednią ilość kwasów tłuszczowych, które obecne są w tłustych rybach czy lnie. Zdrowe tłuszcze wspomagają regenerację komórek skóry oraz zapewniają prawidłowe jej funkcjonowanie.
  • Wzbogać dietę o warzywa i owoce oraz produkty pełnoziarniste. Wówczas dieta będzie uzupełniona o ważne dla skóry związki takiej jak witamina D, wapń, cynk czy żelazo.

5. Nawadniaj organizm.

Woda stanowi podstawowy czynnik młodego wyglądu skóry. W związku z tym należy pić duże ilości w ciągu dnia. Spożywanie odpowiedniego poziomu wody utrzymuje skórę nawodnioną i nawilżoną, dzięki czemu wygląda na zdrową i młodą. Ponadto woda korzystnie wpływa na przemianę materii, zwiększa poziom energii oraz wspomaga oczyszczanie organizmu z toksyn.

6. Właściwie pielęgnuj skórę

Kończąc trzydziesty rok życia warto decydować się na kosmetyki z zawartością substancji o działaniu normalizującym wolne rodniki. Należą do nich związki takie jak witamina A, C, E. Wskazane są również składniki, które będą zatrzymywać wodę w naskórku, a więc gliceryna czy kwas hialuronowy. Trzeba zwracać również uwagę na związki uszczelniające naskórek. Należą do nich między innymi ceramidy czy oleje roślinne. W kremach pożądany jest koenzym Q10 oraz retinol, które działają typowo stymulująco na odnowę skóry. Obowiązkowym składnikiem kosmetyków na dzień jest filtr przeciwsłoneczny, ponieważ to promieniowanie słoneczne w dużej mierze odpowiedzialne jest za powstawanie zmarszczek.

Po czterdziestym roku życia warto szukać kosmetyków z zawartością kwasów owocowych oraz zawierających retinoidy (pochodne witaminy A). Związki te działają regenerująco na komórki skóry oraz ułatwiają wchłanianie składników aktywnych w kosmetykach.

Po pięćdziesiątce bardzo dobrym wsparciem są fitohormony. Uzupełniają one niedobór estrogenów w skórze, poprawiają jej nawilżenie oraz napięcie.

7. Ogranicz picie alkoholu.

Częste spożywanie alkoholu przyspiesza procesy starzenia się skóry, a także wypłukuje cenne minerały z organizmu. Jego picie sprawia, że wątroba ciężej pracuje, aby wyeliminować szkodliwe toksyny. Alkohol może również przyczyniać się do rozwoju chorób skóry np. czerniaka czy zaostrzać trądzik różowaty lub podrażnienia.

8. Nie pal papierosów.

Palenie papierosów bez żadnych wątpliwości dodaje skórze lat. Dym papierosowy stanowi źródło około 4000 szkodliwych związków. Niektóre z nich sprawiają, że naczynia krwionośne wierzchnich warstw skóry zwężają się, co z kolei przekłada się na niedotlenienie tkanek. Wszystkie związki obecne w dymie papierowym przyczyniają się do matowienia i wiotczenia skóry, powstawania zmarszczek i utraty jędrności.