Trądzik młodzieńczy to przypadłość, która dotyczy zarówno chłopców jak i dziewczęta w młodym wieku. Schorzenie to znane jest niemalże wszystkim, jednak niewielu z nas wie jak skutecznie je leczyć. Przedstawiamy przyczyny, objawy i leczenie trądziku młodzieńczego.

Trądzik młodzieńczy - przyczyny, objawy, leczenie

Trądzik młodzieńczy – czym dokładnie jest?

Trądzik młodzieńczy to choroba skóry, która zwykle występuje w okresie dojrzewania. Różni się on od trądziku pospolitego jedynie występowaniem, bowiem najczęściej dotyka osoby między 11 a 18 rokiem życia.

Przyczyny

Główną przyczyną trądziku młodzieńczego są przede wszystkim zmiany hormonalne jakie zachodzą w młodym organizmie, podczas dojrzewania. W tym właśnie czasie dochodzi do nadmiernej pracy gruczołów łojowych, co powoduje pojawianie się wykwitów skórnych takich jak zaskórniki czy krosty. Mimo że trądzik młodzieńczy jest schorzeniem powszechnym, nie dotyka jednak wszystkich młodych osób. Na jego pojawienie się największy wpływ mają czynniki genetyczne, odżywianie i styl życia jaki prowadzimy.

Do innych przyczyn należy:

  • wzrost poziomu androgenów we krwi
  • nadmierne rogowacenie mieszków włosowych oraz ujść gruczołów łojowych
  • nadmierne opalanie w wyniku czego naskórek pogrubia się blokując ujścia gruczołów łojowych
  • ciągły stres mający wpływ na gospodarkę hormonalną
  • niezdrowe odżywianie
  • duża ilość cukru w diecie

Objawy

Jednym z pierwszych objawów trądziku młodzieńczego są tzw. zaskórniki, które mogą przybierać postać otwartą lub zamkniętą. Z biegiem czasu z zaskórników wytwarza się stan zapalny, gdzie dodatkowo gromadzi się treść ropna. W takich momentach trądzik lubi się rozprzestrzeniać na różnych okolicach ciała. Zwykle obejmuje on partie takie jak twarz (czoło, policzki, żuchwa, broda) plecy, ramiona oraz dekolt. Jeśli wykwity skórne utrzymują się długo i posiadają charakter rozległy, należy jak najszybciej reagować.

Trądzik młodzieńczy – leczenie

Leczenie trądziku młodzieńczego zależne jest od stopnia jego zaawansowania. Zwykle terapię u dermatologa rozpoczyna się leczeniem miejscowym. W przypadku kiedy taki sposób nie jest skuteczny, wówczas kończy się leczeniem ogólnym.

Duża część leków wykorzystywana w terapii przeciwtrądzikowej niesie za sobą skutki uboczne. Warto zaznaczyć, że jej efekty nie są widoczne od razu. Pierwsze rezultaty zauważalne są po około 6 tygodniach kuracji. Jeśli po tym czasie nie będzie efektów w leczeniu, lepiej skorzystać z porad innego lekarza. Z kolei brak leczenia niesie za sobą przykre skutki, których usunięcie może być bardziej kosztowne niż sama terapia. Zaliczają się do nich m.in. przebarwienia, blizny, a nawet keloidy (bliznowce).

Do najskuteczniejszych metod leczenia trądziku młodzieńczego zalicza się:

1. Antybiotyki.

Najczęściej jest to tetracyklina, doksycyklina, erytromycyna. Dostępne są jako leki stosowane zewnętrznie lub ogólnie. Działają przeciwbakteryjnie oraz łagodzą stany zapalne. Zwykle charakteryzują się dobrą tolerancją oraz łatwością stosowania. Rzadko występują skutki uboczne.

2. Tabletki antykoncepcyjne.

Regulują poziom hormonów.

3. Preparaty z retinolem.

Regulują pracę gruczołów łojowych, dzięki czemu nie dochodzi do nadmiernej produkcji sebum. Dodatkowo retinol (pochodna witaminy A) powoduje zwężenie porów skórnych oraz szybką regenerację skóry. Podejmując kurację na bazie retinolu należy zaczynać od niewielkich dawek substancji czynnej.

4. Rezorcyna.

Działa odkażająco, złuszczająco i keratoplastycznie (modelujące odnowę naskórka) na skórę.

5. Zabiegi z kwasami (AHA i BHA).

Wykonywane są zwykle w gabinetach kosmetycznych i dermatologicznych. Wybór kwasu oraz jego stężenie zależne jest od stopnia zaawansowania trądziku, a także wrażliwości skóry klienta. Warto jednak zaznaczyć, że im wyższe stężenie tym silniejsze jego działanie. Zabiegi z kwasami doskonale radzą sobie również z innymi problemami skórnymi jak np. przebarwienia, drobne zmarszczki czy blizny.

6. Fototerapia.

Fototerapia to jedna z nowocześniejszych metod radzenia sobie z trądzikiem. Wykonywana jest zarówno przez kosmetologów jak i lekarzy dermatologów. Wiązka światła zastosowana w głowicy urządzenia wykazuje właściwości antybakteryjne i działa bezpośrednio na główną przyczynę trądziku, czyli bakterie Propionibacterium acnes. Dodatkowo światło niweluje stany zapalne, zwęża rozszerzone pory skórne oraz zmniejsza nadmierną produkcję sebum.

Trądzik młodzieńczy – domowe sposoby

W leczeniu trądziki młodzieńczego bardzo duże znaczenie ma dieta. W związku z tym zaleca się rezygnację z produktów wysokoprzetworzonych, ograniczenia cukru, soli, tłuszczu, a także nabiału i ostrych przypraw. W niezaawansowanym trądziku młodzieńczym, tak naprawdę wystarczy właściwa, domowa pielęgnacja skóry. A więc stosowanie preparatów z lekką formułą o działaniu antybakteryjnym i dobrze oczyszczającym. Należy jednak pamiętać, aby nie dopuścić do przesuszenia skóry. Kolejnym ważnym aspektem jest odpowiednie jej nawilżanie. W domowej kosmetyczce warto posiadać maść cynkową o działaniu przeciwzapalnym i wysuszającym.

Należy pamiętać, aby jednak unikać domowych peelingów, szczególnie tych średnioziarnistych, które mogą powodować dodatkowe podrażnienie skóry. Często mylące jest również opalanie skóry trądzikowej, któremu poddajemy się myśląc, że wyciszy to trądzik. W pierwszej chwili można zauważyć poprawę, jednak po czasie szybko następuje pogorszenie się stanu skóry.

Aktualizacja: