Pierwsza wizyta u kosmetologa dla wielu wydaje się być nie lada wyzwaniem i wiąże się z niemałym stresem.  Być może dlatego, że do tego rodzaju spotkania w większości przypadków należy odpowiednio się przygotować o czym nie każdy wie jak. W poniższym artykule postaramy się wyjaśnić wszelkie wątpliwości.

Wizyta u kosmetologa - jak się przygotować?

Niektórzy z nas pierwszą wizytę u kosmetologa doświadczyli będąc nastolatkiem lub nastolatką. Inni z kolei nieco później np. przed własnym ślubem. Mimo to, tak naprawdę nie ma określonej granicy wiekowej kiedy powinniśmy wybrać się do salonu kosmetycznego po profesjonalną pielęgnację. Moment ten zależny jest przede wszystkim od kondycji i potrzeb naszej skóry. Dlatego jeśli zauważamy, że w zakresie pielęgnacji dłoni, stóp czy ciała nie do końca sobie radzimy warto wybrać się w takie miejsce. Należy jednak pamiętać, że nie tylko same defekty w naszym wyglądzie są powodem wizyt w gabinecie kosmetycznym. Zdrowa skóra również potrzebuje profesjonalnej pielęgnacji i odżywienia.

Dlaczego wybieramy się do gabinetu kosmetycznego?

Bardzo częstym powodem wizyt w gabinecie kosmetycznym jest przede wszystkim chęć uzyskania fachowej porady w zakresie pielęgnacji całego ciała. Często jest tak, że młode kobiety nie do końca wiedzą jak właściwie dbać o swoją cerę. Dlatego wizyta u profesjonalisty w dużym stopniu pomoże i wskaże drogę jej pielęgnacji. Kosmetolog zasugeruje wówczas odpowiednie zabiegi oraz linię kosmetyków jakie są przeznaczone dla naszej skóra. Do gabinetu kosmetycznego wybieramy się również w trosce o zachowanie młodego wyglądu. Jak wiadomo nasza skóra wraz z wiekiem starzeje się m.in. poprzez coraz mniejszą produkcję kolagenu. Dlatego każda kobieta, która chce opóźnić proces starzenia się skóry powinna zasięgać rad specjalisty.

Wizyta u kosmetologa – jak należy się przygotować?

1. Zabiegi na twarz.

W sytuacji gdy zabieg wykonywany jest w obrębie twarzy, tak naprawdę nie będzie potrzebne szczególne przygotowanie. Makijaż dzienny, obecny na skórze zostanie zmyty na miejscu, więc nie jest konieczne wykonywanie demakijażu we własnym zakresie. Z kolei jeśli zabieg będzie obejmował szyję i dekolt klient powinien dostać w gabinecie jednorazowe lub czyste pareo, które spełnia dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze osłania ciało, dzięki czemu dana osoba czuje się komfortowo nie eksponując biustonosza, a po drugie chroni bieliznę przed ewentualnym zabrudzeniem kosmetykami wykorzystywanymi podczas zabiegu.

2. Zabiegi na ciało.

Inaczej sytuacja wygląda jeśli zabiegi wykonujemy na ciało np. fotodepilacja, depilacja woskiem lub pastą cukrową. Zwykle wymaga ona wcześniejszego przygotowania w domu i to nawet przez kilka dni. Jak powszechnie wiadomo włoski do tego rodzaju zabiegów muszą posiadać określoną długość. Inaczej nie przyniesie on oczekiwanych efektów. Z kolei przy trwałych metodach redukcji owłosienia jakimi jest laser czy fotodepilacja przygotowanie jest nieco inne. W przypadku tego rodzaju zabiegów dwa dni przed planowaną wizytą w gabinecie należy zgolić włoski.

3. Zabiegi na dłonie.

Zabiegi na dłonie zwykle nie wymagają wcześniejszego przygotowania. Niemniej jednak pomoc w postaci zmycia resztek lakieru czy lekkie odsunięcie skórek będzie dużym plusem. Jednak gdy zabraknie nam czasu na takie szczegóły, kosmetolog w gabinecie zajmie się dłońmi i paznokciami w sposób kompleksowy.

4. Zabiegi na stopy.

Podobnie jak w przypadku zabiegów na dłonie, przy zabiegach pielęgnacji stóp przygotowanie nie jest aż tak konieczne. Wykwalifikowany kosmetolog bez żadnego problemu będzie w stanie całościowo poradzić sobie z zabiegiem pedicure. Niekiedy samodzielna, wcześniejsza chęć przygotowania się może zaszkodzić i wyrządzić krzywdę np. w postaci zbyt krótko lub nieprawidłowo obciętych paznokci czy zbyt mocno wyciętych skórek. W takiej sytuacji warto pozostawić to specjaliście, który zadba o nasze stopy kompleksowo.

Wizyta u kosmetologa – przed zabiegiem

Pierwsza wizyta w gabinecie kosmetycznym zawsze rozpoczyna się od wypełnienia karty klienta oraz przeprowadzenia z nim wywiadu. Jest to bardzo ważny dokument dla kosmetologa, gdyż notowane są w nim wszystkie szczegółowe informacje na temat klienta. Są to m.in. obecnie przyjmowane leki, skłonność do alergii oraz ogólny jego stan zdrowia. W tym momencie kosmetolog powinien również ocenić rodzaj skóry oraz zalecić działania, które przyniosą skórze najlepsze efekty. Jeśli do tego momentu pojawią się jakiekolwiek pytania ze strony klienta, wykwalifikowany kosmetolog na pewno rozwieje wszelkie wątpliwości udzielając wyczerpujące odpowiedzi. Zanim rozpocznie się zabieg, kosmetolog powinien wykluczyć wszelkie przeciwwskazania oraz poinformować klienta o przebiegu całej procedury.

Aktualizacja: