Włosy na piersiach to problem, który powstaje w wyniku nadmiernej ilości hormonów męskich w organizmie kobiety. Zrozumiałe jest więc, że defekt ten może wpędzać w kompleksy wiele kobiet i obniżać ich samoocenę. Jak więc skutecznie walczyć z tym problemem? Przedstawiamy metody, które umożliwią pozbycie się tego przykrego defektu oraz wyjaśnimy jakie są jego przyczyny.

Włosy na piersiach

Włosy na piersiach – przyczyny

Sprawa owłosienia jest kwestią bardzo indywidualną i głównie zależy od genów, jakie zostały nam przekazane. Z reguły dzieje się tak, że blondynki posiadają jaśniejsze owłosienie na ciele, z kolei u brunetek jest ono ciemniejsze i nieco mocniejsze.

Za pojawianie się owłosienia na piersiach głównie odpowiedzialny jest hormon testosteron, produkowany w organizmie kobiet przez jajniki. U nastolatek zwykle jest to spowodowane pojawieniem się okresu dojrzewania i związanymi z tym zaburzeniami hormonalnymi.

Inną przyczyną może być również ciąża, zastosowanie terapii hormonalnej oraz tabletek antykoncepcyjnych. Natomiast u pań po 50 roku życia za pojawienie się włosów na piersiach odpowiedzialne jest klimakterium (menopauza) oraz minimalna produkcja estradiolu.

Do innych przyczyn pojawiania się włosów na piersiach należy:

 • stosowanie sterydów
 • przerost kory nadnerczy i związana z tym nadprodukcja androgenów nadnerczowych
 • anoreksja i spowodowany przez nią spadek androgenów (hormonów regulujących cykl miesiączkowy)
 • guzy jajnika
 • nadczynność przedniego płata przysadki mózgowej

Włosy na piersiach – czy są to objawy choroby?

Jeżeli włosy na piersiach pojawiają się w dużej ilości, są ciemne i grube oraz lekkie owłosienie występuje również na wąsiku, brodzie, linii białej, możemy wówczas mówić o hirsutyzmie, który zaliczany jest do jednostek chorobowych.

Obecnie problem hirsutyzmu dotyka co 10 kobietę na świecie, jednak nie zawsze może świadczyć o poważnych chorobach. Nie można więc od razu wpadać z tego powodu w panikę.

W takiej sytuacji należy zgłosić się do lekarza endokrynologa, który wykona podstawowe badania i zleci ewentualne leczenie hormonalne.

Czy włosy na piersiach można usuwać?

Piersi należą do jednych z najbardziej wrażliwych miejsc na ciele kobiety. Są bardzo wrażliwe na dotyk. Jeśli w tym miejscu występują tylko jasne i delikatne włoski nie ma potrzeby ich usuwania.
Inaczej sytuacja wygląda kiedy owłosienie jest ciemne, grube i dość obfite. Wówczas można zdecydować się na ich usunięcie.

Włosy na piersiach – sposoby ich usuwania

 1. Pęseta
  Usuwanie włosków na piersiach przy pomocy pęsety nie należy do przyjemności. Jest jednak najszybszym i najprostszym sposobem zniwelowania tego problemu. Należy pamiętać, że przy tym zabiegu pęseta powinna być czysta i zdezynfekowana tak samo jak nasza skóra. Mimo, że pęseta usuwa włos wraz z jego cebulką, nie należy ona do metod trwałych. Faktem jest jednak to, że może skutecznie osłabić włoski i spowolnić ich odrost.
 2. Wosk
  Ze względu na wrażliwość miejsca jakim są kobiece piersi depilację woskiem warto wykonywać w gabinecie kosmetycznym i oddać się w ręce profesjonalisty. Wówczas unikniemy ewentualnego podrażnienia delikatnej skóry. Dodatkowym plusem wizyty w gabinecie kosmetycznym jest możliwość konsultacji z kosmetyczką na temat naszego owłosienia.
 3. Fotodepilacja
  Jest to metoda trwałego usuwania włosów więc w tym przypadku mamy gwarancję pozbycia się ich na długi czas. Warto zaznaczyć, że obecna technologia jest tak szeroko rozwinięta, że zabiegi tego rodzaju nie sprawiają bólu klientowi ani nie powodują żadnych skutków ubocznych. Fotodepilacja polecana jest szczególnie paniom o mocnym i ciemnym owłosieniu.