Wosk do depilacji występuje obecnie w dwóch podstawowych rodzajach. Nowe formuły kosmetyków do usuwania owłosienia zostały stworzone tak, aby zagwarantować przede wszystkim szybkość zabiegu oraz zminimalizować odczucia bólowe. Ze względu na rodzaje wosków do depilacji, ciężko jednoznacznie określić jaki mógłby być najlepszym wyborem. Oto nasza podpowiedź.

Wosk do depilacji - jaki najlepiej wybrać?

Depilacja woskiem to mechaniczna forma usuwania owłosienia. W tym celu wykorzystuje się wosk, który aplikuje się na skórę zgodnie z kierunkiem wzrostu włosa. Następnie szybkim, energicznym ruchem, jak najbliżej powierzchni skóry, zrywa się go w kierunku przeciwnym, przy użyciu plastra fizelinowego.

Rodzaje wosku do depilacji

Wosk do depilacji może występować w różnych postaciach. Najczęściej jest to wosk twardy i wosk miękki.

1. Twardy wosk do depilacji.

Wosk twardy (depilacja bezpaskowa) – to innowacyjna metoda depilacji, która polega na rozprowadzeniu wosku na skórze przy użyciu szpatułki, nie rolki. Nakłada się go w specjalny sposób tak, aby na jednym z końców danego odcinka pozostawić tzw. “grubszy język”. Zaaplikowany wosk szybko zastyga, tworząc na powierzchni skóry plaster. Następnie miejsce zakończone kształtem języka delikatnie odciąga się od powierzchni skóry, a przy jego użyciu zrywa całość nałożonego wosku. Włoski tą metodą wyrywane są znacznie delikatniej. A to dlatego, że wosk nie przykleja się do samej skóry, a jedynie wtapia w łodygę włosa. Dodatkowo zjawisko to sprawia, że skóra znacznie lepiej reaguje na zabieg – podrażnienia są znacznie mniejsze. Ze względu na to, że w depilacji nie są stosowane paski fizelinowe, metoda ta nazywana jest bezpaskową. Tego rodzaju wosk najbardziej polecany jest do usuwania owłosienia w okolicach o małej powierzchni takich jak wąsik, pachy, bikini.

Dla kogo depilacja woskiem twardym?

Przede wszystkim dla osób, które dopiero rozpoczynają przygodę z depilacją. Dodatkowo zalecana jest dla pań posiadających gęste owłosienie lub skórę wrażliwą.

2. Miękki wosk do depilacji.

Wosk miękki (depilacja paskowa) to klasyczny, najbardziej popularny rodzaj wosku. Po jego nałożeniu przy użyciu szpatułki przykładane są paski fizelinowe lub bawełniane. Te drugie są znacznie korzystniejsze. Wszystko dlatego, że osoba wykonująca zabieg sama określa sobie długość oraz szerokość paska wycinając go z zapasu materiału. Po jego  dokładnym przyłożeniu do skóry i lekkim potarciu dłonią zrywany jest szybkim ruchem w kierunku przeciwnym do wzrostu włosa. Ze względu na to, że przy depilacji woskiem miękkim wykorzystywane są paski materiału, metoda nazywana jest paskowa.

Dla kogo depilacja woskiem miękkim?

Przede wszystkim dla tych osób, które regularnie wykonują depilację woskiem, owłosienie nie jest gęste ani grube, a skóra nie należy do wrażliwych. Tego rodzaju depilacji poddawane są okolice o dużej powierzchni takie jak nogi, ręce, plecy, pośladki. Dużym plusem depilacji paskowej jest jej szybkość wykonywania oraz niższa cena niż w przypadku depilacji bezpaskowej.

Podsumowanie

Jaki wosk do depilacji będzie najlepszy? Odpowiedź na to pytanie nie jest łatwa, ponieważ każdy z nas posiada inny rodzaj skóry oraz włosków. Wybierając się na tego rodzaju zabieg, przed jego rozpoczęciem kosmetolog na pewno oceni owłosienie i na tej podstawie dobierze odpowiednią metodę depilacji.