Wrastające włoski to powszechny problem dotyczący zarówno kobiet jaki i mężczyzn. Czerwone, mało estetyczne kropki pojawiające się punktowo na powierzchni skóry występują w miejscach, które golimy najczęściej, a więc nogi, pachy, bikini, a w przypadku mężczyzn na twarzy lub szyi. Jak temu skutecznie zapobiegać oraz w jaki sposób zwalczyć przykry problem wrastających włosów?

Wrastające włoski - jak skutecznie z nimi walczyć?

Wrastające włoski – co jest ich przyczyną?

Główną przyczyną wrastania włosków jest stosowanie depilacji polegających na ich wyrywaniu. Należy do nich m.in. wosk, pasta cukrowa, penseta, depilator elektryczny. Tego rodzaju metody na tyle osłabiają włoski, że nie są w stanie przebić się przez warstwy skóry. W takim przypadku szybkim i skutecznym rozwiązaniem może być zastosowanie tradycyjnej maszynki, która regularnie stosowana wzmocni włos i pomoże mu przedostać się na powierzchnię skóry.

Co stosować na wrastające włoski?

Jednym z podstawowych sposobów walki z wrastającymi włoskami są metody doraźne, które wykonać możemy  sami w warunkach domowych. Należy do nich:

  • ałun potasowy – jest naturalnym kryształem soli pochodzenia wulkanicznego. Jego wykorzystanie w kosmetologii jest bardzo szerokie. Do głównych właściwości ałunu zalicza się działanie łagodzące podrażnienia skóry, a także rany powstałe na skutek depilacji. W takim przypadku wcześniej zmoczony kryształ ałunu należy wcierać w skórę. Można go stosować punktowo w miejscach, które tego potrzebują lub na całą powierzchnię skóry. Minerał ten wykazuje działanie łagodzące, antyseptyczne oraz wspomagające procesy regeneracyjne. Ponadto jest on produktem bardzo wydajnym, regularnie stosowany może wystarczyć nawet na rok czasu.
  • krem na bazie mocznika – krem z wyciągiem z mocznika 10% działa mocno nawilżająco. Regularne nawilżanie może skutecznie zniwelować problem wrastania włosów. Dobrze nawilżona skóra pozwala pozbyć się problemu poprzez ułatwienie wyjścia włosków na jej powierzchnię.
  • peeling – kosmetyk w postaci peelingu odgrywa tu kluczową rolę, bowiem pozwala pozbyć się nagromadzonego martwego naskórka na powierzchni. Odświeżona skóra i właściwie nawilżona jest w stanie szybciej się zregenerować oraz pozwoli w łatwiejszy sposób przedostać się włosom na jej powierzchnię.

Jak depilować, aby uniknąć wrastania włosków?

Gdy domowe metody zawodzą i wrastanie włosków w dalszym ciągu występuje, warto zastanowić się nad metodą trwałego usuwania owłosienia. Należy do nich m.in. fotodepilacja. Decydując się na tego rodzaju zabieg w bardzo szybki sposób można pozbyć się problemu wrastania włosków. Dodatkowo odpada konieczność codziennej depilacji.

Zabieg trwałego usuwania owłosienia w postaci fotodepilacji jest metodą bezbolesną i dającą efekt gładkiej skóry. Pozwala ona pozbyć się uciążliwego owłosienia na długi czas. Oprócz tego, że fotodepilacja pozwala cieszyć się gładką skórą jest w stanie eliminować problem wrastających włosów oraz obecnych podrażnień po tradycyjnych metodach depilacji.

Inną metodą może być również laserowe usuwanie owłosienia wykorzystujące nieco mocniejszą dawkę światła. Usuwanie owłosienia tą metodą daje taką samą skuteczność, jednak jest znacznie bardziej odczuwalna. Często podczas tego rodzaju zabiegów wykorzystywane jest znieczulenie w postaci maści lub zimnych okładów. Niekiedy zdarza się obrzęk w miejscu zabiegu lub punktowe strupki będące wynikiem podrażnienia skóry. Zabieg laserowy jest metodą bardziej inwazyjną niż fotodepilacja, jednak równie skuteczną. Daje uczucie komfortu gładkiej skóry, a także pozwala pozbyć się problemu wrastania włosków.

Podsumowanie

Jeśli wrastanie włosów stanowi duży problem, warto na początku walczyć z nim domowymi sposobami i łagodzić ich objawy. Dobrze jest więc na jakiś czas zrezygnować z inwazyjnych metod wyrywających włosy, a więc wosku, depilatora czy pasty cukrowej.

Należy również pamiętać o podstawowych czynnościach higienicznych, a więc o dezynfekcji skóry przed depilacją. Nie warto jednak używać do tego preparatów na bazie alkoholu. Bardzo dobrze sprawdzą się środki jak srebro koloidalne. Z kolei po depilacji zawsze należy nawilżać skórę stosując do tego balsamy lub kremy np. z wyciągiem aloesu, z kwasem hialuronowym czy mleczkiem pszczelim. Nie może w tym również zabraknąć peelingów, które złuszczają obumarły naskórek i pozwalają włosom wydostać się na powierzchnię skóry. Dodatkowo odświeżają ją i pielęgnują.

W przypadku kiedy problem wrastających włosków narasta, warto zdecydować na profesjonalną pomoc w gabinecie kosmetycznym. Nowoczesna technologia wykorzystywana do fotodepilacji, która jest obecna dostępna na naszym rynku pozwala w dużym stopniu poprawić komfort życia, wygląd, a także samopoczucie.