Zabieg fotoodmładzania należy obecnie do jednych z najbardziej popularnych zabiegów pielęgnacyjnych skóry. W odróżnieniu od peelingów chemicznych, mezoterapii igłowej czy botoksu jest metodą bezinwazyjną i przede wszystkim bezbolesną. Na czym dokładnie polega oraz jakie przynosi efekty? Poznajmy bliżej technikę zabiegu fotoodmładzania.

Zabieg fotoodmładzania - bezbolesny sposób na młody wygląd

Fotoodmładzanie to zabieg zaliczany do kosmetologii oraz dermatologii estetycznej. Wykorzystuje działanie intensywnie pulsującego światła o niskiej gęstości energii. Światło w bezpośrednim kontakcie ze skórą przekształca się w energię cieplną, która obudowuje i skraca włókna kolagenowe. W wyniku tego działania skóra zostaje pobudzona do produkcji nowych włókien kolagenowych przez co uzyskuje się młody wygląd.

Fotoodmładzanie – na czym polega?

Z technicznej strony zabieg przebiega na tym, że głowica urządzenia IPL emituje intensywne światło, które w bezpośrednim kontakcie ze skóra przekształcane jest w energię cieplną. Energia ta w naturalny sposób pobudza fibroblasty, komórki odpowiedzialne za produkcję kolagenu i elastyny warunkujące jędrność i elastyczność skóry. Dzięki temu zyskuje ona lepszą kondycję. Zmarszczki zostają wygładzone, zostaje poprawiony koloryt skóry oraz wzrasta jej jędrność i elastyczność. Widoczne jest większe napięcie skóry oraz wyraźne wygładzenie.

Jak przebiega zabieg fotoodmładzania?

Zabieg fotoodmładzania w każdym przypadku poprzedzony powinien być wywiadem z klientem podczas, którego zawsze wyklucza się przeciwwskazania oraz ocenia stan skóry.

Przed rozpoczęciem terapii nakładany jest żel do USG, który nadaje przyjemne uczucie chłodzenia oraz zapewnia lepszą absorpcję światła w głąb skóry, a co za tym idzie lepsze efekty. Z kolei w takcie zabiegu odczuwalne jest przyjemne ciepło wraz z naprzemiennym zimnem. Dzięki temu zabieg nie jest w żaden sposób bolesny ani inwazyjny.

Na tak przygotowanej skórze kosmetolog zaczyna wykonywać “strzały” głowicą urządzenia. Odbywa się to w sposób dokładny, dociskając miejsce przy miejscu. Zwykle czynność ta trwa około 10-15 minut.

Skóra po zabiegu nie jest podrażniona. Nie występuje również obrzęk, ani uczucie szczypania czy pieczenia. Naturalną reakcją może być natomiast delikatne zaczerwienienie, które jest wynikiem oddawania przez głowicę urządzenia wysokiej energii cieplnej. Jednak w ciągu doby zanika ono.

Po zabiegu na skórę nakładana jest maska odżywcza bazująca głównie na algach takich jak np. Spirulina. Stanowi ona doskonałe źródło składników odżywczych. Dodatkowo bardzo dobrze wygładza i działa liftingująco. Bezpośrednio po zabiegu i wykonaniu tych wszystkich czynności może pojawić się uczucie napięcia skóry, co jest prawidłową reakcją. Cały zabieg fotoodmładzania nie należy do czasochłonnych terapii. Zwykle trwa około 45 minut.

Ile zabiegów należy wykonać?

Aby uzyskać oczekiwany efekt, fotoodmładzanie należy wykonać w całej serii, w regularnych odstępach czasu. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w gabinecie co dwa tygodnie. Choć możliwe jest również wykonywanie zabiegów co trzy lub cztery tygodnie. Cała seria obejmuje 7-10 powtórzeń.

Zalecenia pozabiegowe:

  • w trakcie trwania terapii konieczne jest stosowanie kremu ochronnego z filtrem
  • podczas zabiegów nie należy korzystać z solarium, ani eksponować skóry na działanie promieni słonecznych
  • wykonując zabiegi wskazane jest picie dużej ilości wody, ponieważ terapia może lekko wysuszać skórę
  • co najmniej raz w tygodniu warto wykonać pełną domową pielęgnację skóry, włączając w to delikatny peeling, masaż oraz odżywczą lub nawilżającą maskę