Zabiegi kosmetyczne na trądzik powinny być dobrane w odpowiedni sposób przez lekarza specjalistę lub kosmetologa. Trądzik to wymagająca choroba. Przy jej leczeniu najbardziej liczy się systematyczność, cierpliwość i czas. Niestety walka z trądzikiem nie jest łatwa, ani krótka. Często trwa nawet kilkanaście miesięcy, a czasami kilka lat. Sposobem na przyśpieszenie procesu leczenia trądziku, jest korzystanie ze specjalnie przeznaczonych zabiegów kosmetycznych. To sprawdzona metoda na walkę z trądzikiem.

Zabiegi kosmetyczne na trądzik

Zabiegi kosmetyczne na trądzik skutecznie poprawiają wygląd i kondycję skóry. Warto wybrać się do lekarza specjalisty lub kosmetologa, który doskonale wie co robić, a co najważniejsze wie czego potrzebuje skóra. Osoby z trądzikiem powinny korzystać z pomocy dermatologa lub kosmetologa, ponieważ samodzielna walka często jest nieumiejętna. Może to spowodować sytuację, że trądzik zamiast cofać się, ulegnie nasileniu, a stan skóry pogorszy się. Gabinety kosmetyczne mają szereg zabiegów dedykowanych dla skóry trądzikowej. Zabiegi kosmetyczne, które najlepiej wybrać przy cerze trądzikowej to:

1. Zabiegi z kwasami.

Zabiegi z użyciem kwasów są skuteczne przy cerze trądzikowej, ponieważ dogłębnie oczyszczają skórę, zwalczają i goją wypryski. Dodatkowo złuszczają naskórek i wygładzają skórę, dzięki czemu umożliwiają dalszą pielęgnację i odżywianie. Najbardziej znane kwasy na trądzik to:

  • kwas migdałowy
  • kwas azelainowy
  • kwas glikolowy
  • kwas salicylowy
  • kwas pirogronowy

Kwasy wykorzystywane w kosmetologii szybko wnikają pod skórę, dzięki czemu już po pierwszym zbiegu widoczna jest poprawa kondycji cery. Do uzyskania jak najlepszego efektu, konieczne jest wykonanie przynajmniej pięciu zabiegów w tygodniowych lub dwutygodniowych odstępach. Najlepiej korzystać z zabiegów z kwasami w okresie jesieni i wiosny, ponieważ po ich wykonaniu należy unikać kontaktu ze słońcem, aby zapobiec podrażnieniom skóry i przebarwieniom. Obecnie na rynku wszystkie kwasy do walki z trądzikiem są ogólnodostępne. Jednak należy pamiętać o ich silnym działaniu – przy samodzielnym stosowaniu mogą bardziej zaszkodzić niż pomóc. Najlepiej korzystać z zabiegów w profesjonalnym gabinecie kosmetycznym. Kwasy są skutecznym sposobem na trądzik, jednak upragnione efekty dają tylko wtedy, gdy nakłada je specjalista.

2. Peeling kawitacyjny.

Peeling kawitacyjny to zabieg, który zawsze sprawdza się przy cerze trądzikowej, ponieważ w bezpieczny sposób oczyszcza skórę. To alternatywa dla manualnego oczyszczania twarzy, które przy trądziku nie jest bezpiecznym rozwiązaniem, ponieważ w drastyczny sposób usuwa objawy trądziku. Nie zwraca uwagi na przyczynę powstawania tego rodzaju zmian skórnych. Z kolei peeling kawitacyjny to zabieg, który usuwa martwy naskórek i wszystkie zalegające w porach zanieczyszczenia, bez skutków ubocznych takich jak zaczerwienienia, podrażnienia, a nawet blizny. Zabieg ten polega na przyłożeniu do wilgotnej skóry urządzenia, które wytwarza fale dźwiękowe. Pod wpływem drgań, usunięte zostają martwe komórki, a naskórek pozbawia się nadmiaru sebum. Oprócz tego, peeling kawitacyjny usuwa również zaskórniki i wszystkie inne zanieczyszczenia. Dzięki temu skóra wygląda na zdrową i odzyskuje blask. Jest to również zabieg, który może być wstępem do dalszej pielęgnacji. Usuwanie martwego naskórka jest doskonałym rozwiązaniem przed zabiegiem z kwasami lub nawilżeniem. Dzięki temu skóra jeszcze szybciej i łatwiej przyjmie aktywne substancje, przez co lepiej będzie odżywiona.

3. Mikrodermabrazja.

Mikrodermabrazja to zabieg polegający na mechanicznym złuszczaniu naskórka. Wyróżniamy 2 rodzaje:

W przypadku tej drugiej wykorzystuje się diamentową głowicę, która ściera naskórek warstwa po warstwie. To ile warstw naskórka należy się pozbyć, kosmetolog ustala indywidualnie. Warto podkreślić, że mikrodermabrazja jest zabiegiem szybkim i bezbolesnym. Najlepsze efekty daje, jeśli wykonywana jest regularnie i w serii. Zazwyczaj wykonuje się pięć zabiegów w dwutygodniowych odstępach. Mikrodermabrazja pomaga w usuwaniu zaskórników, łoju, przebarwień, rozszerzonych porów, a nawet blizn potrądzikowych. Tak oczyszczona i zregenerowana skóra może być poddawana kolejnym zabiegom jak np. kwasy i zabiegi laserowe. Należy jednak pamiętać, że tego rodzaju zabieg nie jest odpowiedni dla osób z trądzikiem różowatym czy krostkowym. Jego wykonanie w tych przypadkach może podrażnić skórę i nasilić objawy trądziku.