Zapalenie mieszków włosowych zwykle pojawia się po czynnościach takich jak depilacja. Ważne jest, aby nie zaniedbywać tego problemu, ponieważ może to doprowadzić do groźnych infekcji skórnych. Sprawdźmy jakie są dokładne przyczyny zapalenia mieszków włosowych oraz w jaki sposób można je leczyć.

Zapalenie mieszków włosowych - przyczyny i leczenie

Problem zapalenia mieszków włosowych często pojawia się u kobiet w wyniku depilacji lub golenia włosków. Po użyciu tradycyjnej maszynki, wosku lub depilatora w miejscu ujścia włosa występują charakterystyczne wykwity. Zmian tych nie należy zaniedbywać, ponieważ mogą doprowadzić nawet do rozwoju czyraka czy figówki.

Mieszki włosowe – czym są?

Mieszki włosowe to nic innego jak wąskie kanały w skórze, z którego wyrastają włosy. To właśnie do nich uchodzą przewody gruczołów łojowych, które produkują łój (sebum skórne). Uwalniany jest on na powierzchnię skóry tworząc tzw. płaszcz lipidowy, który pełni funkcje ochronne.

Kiedy dochodzi do uszkodzenia ujścia mieszka włosowego, w wyniku “starcia” płaszcza lipidowego np. poprzez stosowanie drażniących kosmetyków lub w wyniku urazów mechanicznych jak np. podczas golenia, infekcje wnikają w głąb mieszków. Tam gromadzą się prowadząc do stanu zapalnego.

Zapalenie mieszków włosowych – przyczyny

Zapalenie mieszków włosowych posiada dwa źródła – infekcyjne i nieinfekcyjne. Infekcyjne zapalenie mieszków włosowych zwykle wynika z zakażenia bakteriami, wśród których króluje gronkowiec ropny lub gronkowiec złocisty. Przyczyną tego rodzaju zapalenia mieszków może być również bakteria pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej). Inne przyczyny infekcyjnego zapalenia mieszków włosowych:

  • wirusy (opryszki)
  • pasożyty (nużeniec)
  • drożdżaki
  • dermatofity

Drugą grupą są przyczyny nieinfekcyjne, czyli takie, które powodują stan zapalny mieszka włosowego w wyniku nadmiernego podrażnienia skóry. Może to być np. intensywne pocieranie powierzchni skóry podczas golenia maszynką.

Zapalenie mieszków włosowych może być również spowodowane nadmierną ekspozycją skóry na słońce. Wówczas mówimy o promiennym zapaleniu mieszków. Warto zaznaczyć, że nieleczony problem zapalenia mieszków włosowych może prowadzić do pojawienia się czyraka lub figówki.

Zapalenie mieszków włosowych – objawy

Zapalenie mieszków włosowych zwykle objawia się wykwitami skórnymi w obrębie ich ujścia, które niekiedy mogą być wypełnione treścią surowiczą lub ropną. Czerwone krosty tworzą skupiska obejmując całą powierzchnię depilowanej skóry. Dodatkowo może pojawić się swędzenie oraz ból. Warto jednak powstrzymać się od drapania i wyciskania zmian, aby nie pogorszyć stanu skóry i nie nabawić się blizn.

Zapalenie mieszków włosowych najczęściej występuje na skórze rąk, nóg, pod pachami, w okolicach bikini i na pośladkach. Nie występuje jednak na powierzchni stóp czy dłoni, ponieważ skóra w tych miejscach pozbawiona jest mieszków włosowych.

Zapalenie mieszków włosowych – leczenie

Problem zapalenia mieszków włosowych można leczyć miejscowo lub ogólnie. Jeśli wywołane jest ono infekcją bakteryjną, zwykle stosuje się antybiotykoterapię. Polega ona na wykonywaniu okładów z antybiotyku, który działa wysuszająco i dezynfekująco na skórę.

Podczas leczenia istotna jest ścisła higiena skóry, w taki sposób, aby zmiany nie przeniosły się na inne części ciała. Nie należy wyciskać zmian ani ich rozdrapywać. Polecane jest noszenie luźnej odzieży oraz unikanie depilacji danych części do całkowitego wyleczenia skóry.

Jak zapobiegać zapaleniu mieszków włosowych?

Należy przede wszystkim unikać agresywnej depilacji, a więc np. wosku czy depilatora. Najlepszym rozwiązaniem jest jednak całkowita rezygnacja z golenia włosków. Osoby, które posiadają skłonność do nawracania stanów zapalnych mieszków włosowych  lub posiadają obniżoną odporność, powinny szczególnie uważać na skórę unikając podrażnień oraz dokładnie ją oczyszczać, aby nie doprowadzić do zakażeń. Minimalizowaniu pojawienia się stanów zapalnych mieszków włosowych pomaga również noszenie luźnej i przewiewnej odzieży, która nie przylega do skóry, a także nie wywołuje otarć oraz podrażnień.

Na co jeszcze warto uważać?

  • Gól włosy delikatnie, nie wykonując gwałtownych ruchów, aby nie spowodować zacięć na skórze.
  • Nie stosuj maszynki na suchą skórę, najlepiej golić ją podczas kąpieli.
  • Jeśli dojdzie do podrażnień dezynfekuj skórę wodą utlenioną, zdezynfekowane powinny być również ostrza maszynki.
  • Zawsze po depilacji nawilżaj skórę np. preparatem z mocznikiem. Warto również stosować żel z kwasem hialuronowym i żel aloesowy, które nawilżają skórę, a także łagodzą podrażnienia. Wskazane jest także stosowanie peelingów, które usuną martwy naskórek ułatwiając wyrastanie włosków na powierzchnie skóry.
  • Nie depiluj skóry jeśli widoczne są na niej podrażnienia, odczekaj aż zmiany całkowicie się zagoją.